5 работи за кои луѓето најмногу жалат на смртна постела и како да ги избегнете

Иако сме научени да го живееме животот без да жалиме за одредени работи што не сме ги направиле, на крајот од животот секој има барем една работа што би сакал да ја промени.

Ова е сосема нормална работа, бидејќи нема луѓе кои не прават грешки низ животот. Во својата книга од 2012 година, „Петте најдобри жалења на оние кои умираат“, мотивацискиот говорник Брони Вере пишува за токму тоа. Жалење, желба за промена на одредени работи и одредени егзистенцијални проблеми кои влијаат на квалитетот на животот се дел од животот на секоја личност. Но, некои луѓе успеваат да ги решат овие проблеми на време, а некои за жал ги носат со себе во своите смртни постели.

Топ 5 работи за кои жалат за луѓето кога умираат

Работите за кои старите луѓе или на смртна постела жалат, најчесто се поврзани со социјалниот живот, семејството и љубовта. Брони Вер во својата книга наведува дека најчестите причини за кои жалат луѓето на смртна постела:

Жалење за недостатокот на храброст да се живее животот според сопствените правила и да се прави она што другите го сакаат

Сосема е нормално човек да греши низ животот правејќи работи што не ги сака, но што ги сака некој друг. Но, ставањето на второ место е главно нешто за што жалиме за многу кратко време. Ако сте биле во ваква ситуација, она што можете да го направите е да станете свесни зошто сте направиле нешто што не сте сакале да го направите и како би се чувствувале доколку го сторите тоа сами. Да работите на себе, да се запознаете и да станете свесни за тоа што сакате, ќе ве наведе да го сторите тоа и да не се ставате на второ место.

Жалење за премногу работа

Жалењето за работа многу често се наоѓа на списокот на неуспеси на луѓето на самиот крај. За да избегнете ваков вид жалење, поставете граници и не работете кога не сакате, тогаш кога треба да бидете со вашите најблиски и да не правите работи што ве прават да се чувствувате лошо.

Фото: Unsplash

Жалење за неискажаните чувства

Неизречените зборови обично доведуваат до подлабоки емоционални проблеми и чувство на каење. Ако сакате да останете верни на себе, не молчете за тоа што ве гуши и што сакате да кажете. Ако се плашите од исходот кога сакате да кажете нешто што го чувствувате, запрашајте се што е најлошото и кој е најдобриот исход. Исто така, потсетете се дека несаканиот исход често е подобар од чувството на жалење или доживотно прашување за тоа што можело да биде.

Жалење за разладените односи со пријателите

Ние често губиме сакани поради ситници, непотребни кавги и гордост што не ни дозволуваат да испуштиме сè, да побараме прошка или да простиме. Она што треба да го направите во време кога ви недостасува личноста со која имате ладна врска е да се јавите, да испратите порака, да се извините или едноставно да ги поканите да се дружите.

Жалење за недозволување среќа

Иако е неизмерно чудно и тажно, факт е дека многу луѓе не си дозволуваат да бидат среќни. Но, без оглед колку години имате, секогаш можете да изберете посреќен живот. Тој се крие во мали радости, во тоа што навистина го сакате и токму во избегнување жалење за работите што ги сакате или не сакате да ги правите.

Прочитајте и: 6 причини зошто пријателствата се поважни од романтичните врски

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време