Со медитација, ослободете ја и ублажете ја секоја болка во вашето тело

Обидете се со медитација како техника за ослободување од болка.

Емотивниот и менталниот мир може да се постигне преку медитација, како и ослободување од негативните мисли и емоции. Ако ја практикувате, бидете сигурни дека таа ќе ги подобри вашата концентрација, интелигенција и меморија и ќе го доведе вашето тело во состојба на хармонија и мир.

Ние веќе напишавме многу за медитацијата и во овој текст сакаме да разгледаме како да си помогнете што е можно повеќе кога болката преовладува во телото.

Луѓето со хронични заболувања се свесни дека во одреден момент едноставно мора да одлучат „да живеат со својата болка“. Ова е местото каде што може да помогне медитацијата, која како техника за релаксација се фокусира на здивот и смирување на телото и умот, а истовремено ја контролира и намалува оваа болка.

Д-р Јон Кабат-Зин вели дека главната цел е да се обидете да ги смирите и фокусирате умот и телото затоа што на тој начин ќе ја контролирате болката што ја чувствувате.

Важно е да го опуштите вашето тело и да станете свесни за болката. Не обидувајте се да избегате од неа – всушност, треба да се помирите со болката, учејќи да ја контролирате. Фокусирајте се на тоа – вели д-р Габриел Тан, психолог од Хјустон.

Медитацијата ги намалува болката и стресот

Медитацијата ќе ви покаже како имате контрола над вашето тело, а моќта на вашите мисли ќе биде насочена кон болниот дел од вашето тело, што всушност ќе ја ублажи таа болка. Студијата покажа дека намалувањето на стресот засновано на внимание им помага на пациентите да се справат со болката, анксиозноста и депресијата.

Прочитајте и: Едноставни велнес-навики што можете да ги вклучите во секој работен ден

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време