Едноставни велнес-навики што можете да ги вклучите во секој работен ден

Мали навики кои ќе го осветлат скоро секој ден од вашиот живот.

Можеби ви се чини дека велнесот е резервиран само за луѓе кои имаат време и пари? Вие сте во заблуда. Велнес значи секој предизвик и време што сакате да си ги посветите на себе, но исто така и многу потребни мали паузи помеѓу многу стрес, обврски и гужви. Не дозволувајте да се чувствувате виновни затоа што одвоивте дел од денот за себе, напротив, направете го тоа со радост и активно – ваквите мали навики ќе ви дадат добро чувство и на крајот произведуваат позитивно и подобро чувство.

Ресторативна јога

Вид на традиционална јога и најдобар подарок за вашето тело – особено ако поголемиот дел од денот го поминувате седејќи – како што истакна Нори Поунчил, тренер. Телото ќе се одмори и ќе започне да ослободува напнатост во грбот, а со забавување на дишењето ќе го отворите протокот на енергија и со тоа ќе станете посвежи за следната работна задача. Ако можете, задолжително правете го ова 15 минути по секои 90 минути работа.

Пијте многу вода

Бидете сигурни да чувате големо шише вода на вашата работна маса и да го одредите износот што треба да го пиете во текот на денот. Хидратацијата на телото е клучна за целокупното здравје и продуктивност. Покрај тоа, слушајте ги сигналите на вашето тело бидејќи оваа навика ќе ви помогне да ги ублажите бројните тензии, да донесете помалку незадоволство и повеќе исполнување.

Одете додека разговарате

Ајви Слејтер, извршен деловен тренер и извршен директор на „Slater Success“, советува понекогаш да се обидете да прескокнете видео повик и да имате „состанок“ додека шетате во природа. Ова ќе ги прошири вашите умови, креативност и способност за соработка, а чистиот воздух ќе има корист од развојот на нови идеи.

Направете нешто забавно – секој ден

Одвојте време секој ден за мала работа што ве прави среќен – испробајте нов рецепт, усовршете ги своите вештини за цртање, смејте се додека гледате забавни серии или видеа, прочитајте книга.

Поставете граници кога станува збор за работата

Не дозволувајте работата да стане дел од вашиот идентитет и да влијае на вашиот личен, приватен живот, вели Кејтлин Вилард, овластен тренер за живот и духовност. Секој од нас исполнува различни работни места и барања во текот на денот, но треба да знаеме каде е границата помеѓу вас како човек и работата за која сте платени.

Прочитајте и: 3 совети со кои ќе станете навистина среќна личност

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време