Себичноста може да биде и доблест, затоа што така го одржувате вашето ментално здравје

Совети од експерт

Иако себичноста се смета за мана, вистина е дека во некои ситуации треба да се ставите на прво место и нема да погрешите доколку го сторите тоа, вели тренерката за мотивација Мишел Елман која понатаму тврди дека себичноста понекогаш може да биде добра за вашето ментално здравје.

„Луѓето мислат дека ако сакаат да бидат добра личност, треба да ги стават туѓите потреби пред нивните. Веднаш штом ќе ги стават своите пред другите, тие мислат дека се себични и се чувствуваат лошо“, вели Мишел, додавајќи дека ако ги ставите туѓите потреби пред вашите, обично не ви останува ниту време ниту енергија за свои. Овој проблем, вели Мишел, е почест кај жените – тие се принудени да ги ставаат семејството, децата и сопругата пред кариерата за да бидат добра личност, но дали е здравo за нив? „Дали се навистина среќни ако не следат некои од своите соништа? Зошто да не им дадете предност на вашето здравје и благосостојба?“, прашува таа.

Мишел верува дека за да се сакате себеси, потребно е да се биде себичен во некои ситуации и дека треба да се постават граници кога се прават работи за други.

„Да се ​​има граници не значи затворање, злоба или одбивање да бидеш тимски играч. Станува збор за препознавање на нешто што е важно за вашата благосостојба. Тоа е начин на комуникација за тоа што е прифатливо, а што не. Тие се неопходни за самодоверба и лична моќ“.

Таа исто така сподели неколку совети за да започнете:

1. Научете да кажувате „не“ – на почетокот ќе биде малку непријатно и чудно, но во спротивно нема да можете да поставите ограничување. Исто така, не го оправдувајте тоа ваше „не“ и не се објаснувајте.

2. Бидете внимателни – првично луѓето ќе се обидат да ве изманипулираат затоа што се навикнати да прават што сакаат, имајте го тоа на ум.

3. Ценете се – ослободете се од прашањето во главата што ќе мисли околината и што ако се налутат. Кажете си дека вие и вашето време вредите и дека имате право да бидете третирани подобро.

Прочитајте и: 5 начини како да престанете да обрнувате внимание на негативните луѓе

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време