Зошто ви е потребен серум во вашата рутина и како се разликува од кремите и маслата?

Фото: Getty Images

И додека нашите мајки и баби користеа веројатно еден крем за лице во некое друго време одамна кога ништо не беше исто, модерната нега на кожата се сведува на неколку препарати што ќе ни обезбедат здрава кожа и сјај.

Да, поминаа тие денови кога воздухот беше почист, стресот беше поблаг и оштетувањето на кожата беше помало и не бараше посебна грижа. Денес правиме двојно чистење на лицето, користиме масла, пилинзи, ретиноли, киселини и серуми за да имаме комплетна рутина за нега на кожата. И, ако избегнеме серум или два, потенцијално сме изложени на појава на темни дамки, акни, иритација и брчки или ако веќе ги имаме – тешко дека ќе ги отстраниме без серум. Но, ако се прашувате што е всушност серум и зошто ви треба крем за УВ зраци во вашата рутина, прочитајте подолу.

Што е серум?

Тенок, лесен производ полн со активни состојки што влегува низ вашата бариера на кожа и започнува да работи. Серумите имаат мали молекули кои му овозможуваат на производот да навлезе подлабоко во кожата, така што иако имате активни состојки во средството за чистење на лицето или кремот, серумот е оној што ќе ви донесе најдобри резултати од омилените состојки.

Серум vs. крем

Иако серумите и кремите имаат сличен ефект врз кожата, во зависност од формулата, тие не служат како замена едни за други, туку како додаток на едни со други. Серумите ќе се користат за специфични проблеми со кожата, додека кремот делува како површинска заштита за кожата што ги „заклучува“ производите во кожата.

Серум vs. масло

Да, кремот и серумот не се исти, но тогаш што значи маслото? Иако на прв поглед може да изгледа дека текстурата е слична, маслата најчесто се користат за омекнување на кожата и затворање на сите состојки што претходно сте ги нанеле на кожата. Бидејќи маслото се нанесува како последен чекор, тоа служи како нешто што ќе ја омекне кожата без потенцијално третирање на одреден проблем, во зависност од составот на маслото.

Кога се применува серумот?

Ние веруваме дека вие самите веќе не знаете кога се користат сите производи, но во принцип е многу логично – најлесните текстури на производите одат први, а најтешките последни. Серумите, бидејќи имаат активни состојки кои треба да продираат директно во кожата, треба да одат на чиста, свежо измиена кожа, откако тонерот ќе ја навлажни кожата. Значи, ако имате средство за чистење на кожата, тонер, серум, навлажнувачки крем и заштитен фактор во вашата рутина, треба да одите по тој редослед затоа што целосно ќе се апсорбира во кожата.

Колку често да го користите?

Не постои специфично правило за тоа колку често треба да користите серум, но со оглед на неговиот состав, треба да се следат препорачаните чекори. Сè додека немаат силни активни состојки како ретинол – тие треба да бидат добри. Секоја пониска концентрација во серумот не треба да ви создава никакви проблеми, иако најдобро е да започнете со два до три пати неделно, така што кожата потенцијално не реагира.

Прочитајте и: Ги закрепнува кожата и косата и ги ублажува трагите на стареење: Секоја жена треба да има шишенце од ова масло!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време