5 начини како да престанете да обрнувате внимание на негативните луѓе

Негативноста се шири како чума. Ние често не забележуваме колку е минлива и колку туѓата негативност всушност може да влијае на нашето расположение и однесување.

Понекогаш избегнувањето негативни луѓе едноставно не е доволно, а понекогаш и одредена негативност, како онаа што ја доживуваме на работа или во семејство, не можеме целосно да ја избегнеме. Ќе го почувствуваме тоа на деловни состаноци или на семејни собири. Сè што ви треба е еден член на семејството со кого никогаш не сте успеале да воспоставите нормална врска и чие однесување ве мачи, или еден колега што е токсичен – и денот ви е расипан. Најголемиот проблем се јавува кога ние самите не сме свесни дека им даваме на негативните луѓе моќ да влијаат на нашите мисли, на нашето однесување и на нашите емоции и со тоа да ни го уништат денот. Ако го знаете ова, подолу се дадени пет тактики за намалување на влијанието на негативните луѓе врз вашиот живот.

Заштедете време

Ако треба да бидете во околина или во контакт со личност која не ви одговара, внимавајте на вашето време. Не вклучувајте долги разговори, бидете кратки и јасни и не дозволувајте таа личност да ве „присили“ на долги разговори и дискусии. Направете што треба во врска со тоа и продолжете понатаму.

Изберете го сопственото расположение

Времето кое го поминувате во интеракција со луѓе кои не ви одговараат и кои се негативни, може да влијае на остатокот од вашиот ден. Но, не дозволувајте нечија негативност да ви го уништи денот. Треба да знаете дека негативноста е исто така избор и дека можете да изберете попозитивно, подобро и поубаво ако сте свесни за таа негативност.

Изберете ги вашите мисли

Негативните луѓе можат да влијаат на вашиот проток на мисла. Понекогаш токсична личност ќе ве натера да се преиспитате поради мал пропуст, некогаш ќе се чувствувате лошо, неспособно и испразнето поради начинот на кој некој зборува со вас. Но, наместо да размислувате за негативности, насочете ги мислите кон вашите сопствени идеи за раст и подобрување и справувајте се со оние работи што ви го креваат расположението. Никој не вреди да го менува вашиот проток на мисла во негативна насока.

Не се однесувајте поинаку

Понекогаш постапките и зборовите на негативни и токсични луѓе го извлекуваат најлошото во нас. Дури и ако сте неверојатно смирена личност, може да се случи едноставно да „скршите“ и да започнете да размислувате на начин што нормално не го мислите. Во тие моменти, прифатете ја одговорноста за вашите мисли и последиците од разговорот со негативна личност и контролирајте се. Запомнете дека дури и во најлошите моменти, треба да се држите до своите верувања и да не дозволувате другите да реагираат под влијание на начин на кој вие не сакате.

Фокусирајте се на позитивното

Многу е тешко да се фокусирате на позитивното ако сте опкружени со негативност што доаѓа од само една личност. Но, во токсични и негативни ситуации, барајте позитивни луѓе и запомнете ги сите оние луѓе кои носат добро на вас и на светот. Ако и вие сте позитивна и весела личност, знајте дека позитивноста сепак може да победи и да биде лек за сите негативни работи што сте ги доживеале. Одлучете да не дозволите негативната личност да влијае на вашите мисли, однесување и вашиот живот, а кога ќе заглавите и не гледате излез, обратете се кон таа една личност која секогаш ви носи насмевка на лицето.

Прочитајте и: Проверен рецепт за среќа: Секое утро поставувајте си ги овие прашања – ако одговорот е ДА, на добар пат сте!

 

ФОТО: Unsplash

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време