На крајот на животот, ова е единствената работа што е важна: Овие зборови се најубавото нешто што ќе го прочитате денес!

„Ако само Бог ми даде малку повеќе време, би направил сè поинаку.”

„Ако Господ Бог заборави за еден момент дека сум кукла од партали и да ми даде малку живот, веројатно ќе кажав сè што мислев; повеќе ќе размислував за тоа што го кажував. Би ги ценел работите не според нивната вредност, туку според нивната важност. Би сонувал повеќе, сфаќајќи дека секоја минута со затворени очи е губење на шеесет секунди светлина. Јас би одел кога другите ќе се воздржат од тоа, ќе се разбудам кога другите спијат, ќе слушав кога другите зборуваат. И како би уживал во сладоледот со чоколадо!

Ако Бог би дал малку живот, јас едноставно би се облекол, ќе станам со првите зраци на сонцето, изложувајќи го не само моето тело, туку и мојата душа. О Боже мој, да имав повеќе време, ќе ја ставам мојата омраза во мразот и чекав да се појави сонцето.

Јас би цртал кон sвездите, како Ван Гог, би сонувал, би ги читаа стиховите на Бенедети, а песната на Сер ќе биде мојата серенада на месечината. Би ги измил розите со солзи за да ја почувствувам болката на нивните трња и слабиот бакнеж на нивните ливчиња.

Боже мој, да имав малку повеќе живот… не би пропуштил ден без да им кажам на најблиските дека ги сакам. Јас би ја убедил секоја жена и секој маж дека ги сакам, би живеел во љубов со љубов. На луѓето би им докажал колку се погрешни, мислејќи дека кога стареат, ќе престанат да сакаат: напротив, стареат затоа што престануваат да сакаат! Јас би дал крилја на дете и би го научил да лета. Јас би ги научил старите луѓе дека смртта не доаѓа од старост, туку од заборав. Научив многу и од вас луѓе. Научив дека секој сака да живее на врвот на планината, не сфаќајќи дека вистинската среќа ги чека само на спуштањето.

Сфатив дека кога новороденче го фаќа прстот на својот татко со мала тупаница првиот пат, тој го грабнува засекогаш. Сфатив дека човекот има право да погледне во друг од горе само за да му помогне да стане. Научив многу од вас, но, точно, сето ова е малку корисно, затоа што кога ќе ги наполнам градите, си заминувам….“

Прочитајте и: Во Кина луѓето живеат во просек од околу 100 години: Тие ги прават овие вежби секое утро и се здрави како дрен!

 

ФОТО: Unsplash

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време