Кармата се грижи секој во животот да го добие она што го заслужува: Интелигентните луѓе се однесуваат вака кога некој ќе ги повреди!

Зборот карма е од санскритско потекло и значи „акција“. Тоа е еквивалентно на Њутновиот закон кој вели „секоја акција мора да има реакција“. Кога размислуваме, зборуваме или дејствуваме, иницираме сила што ќе има соодветна реакција.

Во одреден момент од животот, соочени со гнев, болка и предавство, повеќето од нас на почетокот размислуваат за одмазда. Сепак, паметните луѓе знаат дека има многу подобра опција.

Паметните луѓе знаат дека болката и фрустрацијата бараат време. Токму поради високото ниво на емоционална интелигенција, овие луѓе можат да чекаат да помине првиот наплив на гнев, да ги контролираат своите чувства и да донесат подобри одлуки.

Кармата секогаш зема сè во свои раце и им враќа на сите онака како што заслужиле. Се вели дека никој не може да избега од последиците од своите постапки. Универзумот има одговор за секое дело што го правиме, добро или лошо. Ако правиш добро во животот, доброто ќе ти се врати, ако правиш лошо, тоа ќе биде одговорот на кармата.

Не чувајте гнев и бес, тоа никому нема да донесе ништо добро.

Најдобрата одмазда е насмевка и успех

Опсесијата со омраза и лутина е токсична. Овие чувства го раскинуваат човекот на парчиња и го лишуваат од среќа. Ништо нема да го повреди оној што ве повредил повеќе од вашиот успех. Забавувајте се и покажете им дека негативноста на другите луѓе воопшто не ве допира.

Пред да сакате да му вратите некому со иста мерка, запрашајте се дали вреди и дали ќе се чувствувате подобро после тоа?

Одговорот до кој секогаш ќе доаѓате е „не“. Наместо да дозволите лутината и фрустрацијата да ве измачуваат одвнатре, искористете ја таа енергија и претворете ја во потребната мотивација за да успеете.

Кармата секогаш се грижи секој да добие сè што заслужува. Кога некој ќе ве повреди, не ги мешајте рацете во одмазда. На крајот на краиштата, вие само си наштетувате себеси. Оставете ги лошите чувства и простете, а кармата ќе им одржи лекција.

Што зрачите, тоа и привлекувате, запомнете го тоа добро.

Прочитајте и: Вака ќе ги препознаете злобните луѓе: 5 карактеристики на расипано срце!

 

ФОТО: Pexels

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X