Ставете ги овие две состојки под јазикот и почувствувајте ја нивната моќ: Ослободете се од депресијата, крвниот притисок и апетитот! (РЕЦЕПТ)

Тоа е мешавина од мед и розова хималајска сол што се става под јазикот пред спиење. Оваа сол е навистина посебна, помага на нашето тело да стане алкално и на тој начин поуспешно се бори со разни болести.

Исто така, помага да се регулира серотонинот, што е многу важно во борбата против депресијата. Серотонин е невротрансмитер хемикалија која ги регулира мускулните контракции, ја регулира телесната температура, апетитот и болката, а исто така го контролира нашето однесување, крвниот притисок и дишењето.

Кога рамнотежата на серотонин во телото е нарушена, се јавува депресија и други нарушувања во однесувањето, на пример, нарушувања на спиењето.

Овој хормон е исто така наречен – хормон за спиење. Го контролира нашиот биолошки часовник и се лачи повеќе навечер и во текот на ноќта. Со доаѓањето на утрото, производството на мелатонин се намалува и се будиме.

Покрај тоа, мелотонинот го штити нашето тело од слободните радикали и кардиоваскуларните заболувања, го забавува стареењето бидејќи ги подмладува клетките и ја намалува шансата за развој на болести поврзани со возраста. Инаку, како што старееме, нашето тело излачува сè помалку и тоа е причината зошто децата спијат повеќе, а постарите спијат помалку.

Измешајте пет лажички мед со лажичка сол и ставете го во тегла. Ставете малку под јазикот секоја вечер пред спиење.

Прочитајте и: Мала, но невидено здрава: Откријте што може да направи мандарината за вашето здравје!

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X