„Интелигенцијата без амбиција е како птица што нема крилја“: Вака говорел генијалниот Салвадор Дали

Дневна доза мудри мисли

ФОТО: Profimedia

„Кога некоја жена купува машка кошула, тогаш е вљубена. Кога ја пегла, тогаш е мажена. Ако притоа и пее, тогаш е и едното и другото.“

Салвадор Дали е шпански сликар познат по својот талент и креативност. И самиот признал дека понекогаш правел необични работи за да го привлече туѓото внимание, па не е ни чудно што важел за голем ексцентрик.

Неговата генијалност е неоспорна, а тоа се согледува не само преку неговите уметнички дела, туку и преку неговите цитати што нема да ве остават рамнодушни…

1. „Постои само една разлика меѓу мене и лудакот. Лудакот мисли дека е нормален, а јас знам дека сум луд.“

2. „Интелигенцијата без амбиција е како птица што нема крилја.“

3. „Сликањето е најискрената уметност во која не постои можност да мамиш. Или е добро или е лошо.“

4. „Има денови кога мислам дека ќе умрам од предозирање со задоволство.“

5. „Секое утро штом ќе се разбудам го искусувам најголемото задоволство – тоа што јас сум Салвадор Дали.“

6. „Кога некоја жена купува машка кошула, тогаш е вљубена. Кога ја пегла, тогаш е мажена. Ако притоа и пее, тогаш е и едното и другото.“

7. „Кога имав 6 години, сакав да бидам готвач. Кога наполнив 7, сакав да бидам Наполеон. И мојата амбиција продолжи да расте потоа.“

8. „Разликата помеѓу вистинските и лажните спомени е иста како онаа помеѓу вистинските и лажните дијаманти. Лажните секогаш изгледаат реално и блескаат со најсилен сјај.“

9. „Не плашете се од совршенство. Никогаш нема да го достигнете.“

10. „Одлучив да носам мустаќи затоа што не пушам, а тоа е подобро по здравјето.“

11. „Војните никогаш не повредиле никого, освен луѓето што загинале.“

12. „Доколку се преправате дека сте гении, тоа и ќе станете!“

13. „Поставени како двајца стражари, мустаќите го чуваат пристапот кон мојата личност.“

14. „Тајната на моето влијание секогаш била во тоа што останала тајна.“

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време