Има 63 години, а изгледа барем 10 години помладо: Како Шерон Стоун го прави тоа! (ФОТО)

Шерон Стоун е една од оние жени за кои се чини дека времето застанало. Иако има 63 години, изгледа, во најмала рака, како да има 40 години, но се чини дека е најзаслужен за тоа е – нејзиниот став.

Откако имаше проблеми со церебрално крварење во 2001 година, поради што мораше повторно да научи да оди и да зборува, славната актерка целосно го промени својот став кон животот, но и кон здравјето и стареењето.

Како што и самата истакна, таа избира да не го гледа стареењето како нешто негативно. Напротив, таа избира да остаре. Стареењето е нејзината цел. Откако успеа да преживее нешто што малкумина преживуваат, таа сфати дека стареењето е всушност привилегија што, за жал, не ја имаат сите.

Затоа, иако се грижиме да изгледаме барем половина добро како неа на нејзина возраст, она што е многу поважно е да ги усвоиме нејзините совети заради здравјето и дека таквата дисциплина, како неа, всушност ја гледаме како слобода.

Таа се обидува да биде креативна кога станува збор за тренинзите

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sharon Stone (@sharonstone)

Актерката се обидува да го направи секој тренинг различен, што исто така зависи од тоа во кој регион работи. Таа тренира четири до пет пати неделно, и обично комбинира пилатес, истегнување на целото тело, тренинг за сила, јога и танц. Кога не е во теретана, вежба дома, кога е особено креативна – лежејќи во када, ги крева нозете со отпорот што го дава водата. Колку генијално! Освен тоа, дали знаевте дека Шерон Стоун се дружи со Арнолд Шварценегер, кој е и нејзина фитнес инспирација!

Избегнува алкохол, цигари и глутен

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sharon Stone (@sharonstone)

Иако сето ова изгледа премногу строго, поентата е дека функционира и резултатите се повеќе од видливи. Интересно е да се истакне дека нејзиниот пример во одлуката да се откаже од алкохолот беше – Мадона! Како што вели, во еден момент забележала дека нејзината врсничка изгледа многу подобро од неа и очајно го прашала својот тренер што прави погрешно. Тој ѝ рекол дека се сомнева дека Мадона конзумира капка алкохол – останатото е, претпоставуваме, историја.

Секогаш самата ја подготвува храната, и тоа што е можно најздраво

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sharon Stone (@sharonstone)

Актерката откри дека нејзината диета денес е многу различна од онаа што ја практикуваше растејќи во Пенсилванија во 70-тите години, во која беа вклучени многу пире од компири и разни сосови. Денес, луѓето претпочитаат храна со низок гликемиски индекс, како што се киноа, леќа и зеленчук. Исто така, избегнува преработена храна, иако сè уште не може да заборави на чипсот!

Таа поминува многу време со своето семејство

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sharon Stone (@sharonstone)

Шерон Стоун има три сина – Квин Кели (10), Лаирд Вон (12) и Роан Џозеф (16). Како што вели, многу е горда на мажите во кои пораснале и сака да поминува многу време со нив и соодветно ги организира другите свои обврски.

Фокусирана е да им помага на другите

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sharon Stone (@sharonstone)

Денес, актерката е многу повеќе ангажирана во бројни хуманитарни проекти и активности насочени кон помагање на маргинализираните групи. Семејството и помагањето на другите се на врвот на нејзината листа на приоритети, а не холивудската сцена, новите улоги и трката да им угоди на сите.

Нејзината рутина за нега на кожа е многу едноставна

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sharon Stone (@sharonstone)

Нејзината мајка од рана возраст дека миењето и хидратацијата се задолжителни чекори во грижата. Години и години подоцна, актерката продолжува да го применува тој совет. Освен што повремено ја третира кожата со хранлива маска за лице, во други денови користи само еден производ – хидратантна крема.

Таа се грижи за менталното здравје исто колку и физичкото здравје

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sharon Stone (@sharonstone)

На крајот, важно е да се истакне дека актерката е исклучително внимателна за друг аспект на здравјето, а тоа е психата. Затоа, таа се обидува да спие доволно, практикува длабоко дишење и будизам, а своето слободно време го посветува на уредување на дворот. Зен!

 

Прочитајте и: Дали често зборувате во сон? Можеби сте под високо ниво на стрес

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време