Дали често зборувате во сон? Можеби сте под високо ниво на стрес

Фото: Unsplash

Симптомите на периодот под висок стрес не се појавуваат само кога сте будни.

Сите знаеме дека има луѓе кои зборуваат во сон, но за разлика од филмовите каде на партнерите им ги признавате вашите најголеми тајни, овие честопати се несфатливи извадоци од зборови во реченица, а понекогаш и само мрморат. Иако за некои е страшно, додека за другите сочувствителен, факт е дека дури и смеењето или плачењето во сон за кое не сте свесни е знак дека можеби сте под одреден степен на стрес што се манифестира на овој начин.

Зошто луѓето зборуваат во сон?

Постојат неколку причини зошто некој спие додека зборува. Надворешни фактори како што се стрес, лекови, здравствени состојби, супстанции или други нарушувања на спиењето (на пример, несоница, апнеја при спиење и нарколепсија) се некои од најпопуларните. Но, може да има и симптоми на прекумерен замор или недостаток на сон. Од друга страна, ако се најдете под поголем стрес од вообичаеното, вашите говорни шеми за спиење може да се зголемат или да станат поредовни, односно практично би можеле да зборувате во сон секоја вечер.

Дали може да се спречи зборување во сон?

Самото зборување во сон не ве повредува на кој било начин, иако може да им ги наруши нервите на луѓето со кои делите кревет или соба. Прекумерниот замор или лошата хигиена на спиењето – премногу кофеин или алкохол, несоодветен распоред за спиење или прекумерно време во кревет – може да доведе до поголема возбуда или транзиција кон фазата на спиење, што ја зголемува шансата за зборување во сон. Значи, за да го намалите, треба да работите на тие фактори.

Во исто време, во никој случај не бидете премногу строги со себе. Зборувањето во сон е сосема нормално и почесто отколку што мислиме, и ако не ја испиете чашата кафе попладне и не го извадите мобилниот од рацете порано пред спиење – тогаш веќе може да најдете промени.

Прочитајте и: Како да се смири вознемиреноста и ноќните стравови?

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време