Вежба за лице што ќе ве направи да изгледате послабо

Во неколку чекори до нагласени образи и усни

Многумина се колнат во практиката на јога на лицето, покрај сите оние производи за нега на кожа што ги користиме за затегнување на кожата.

И тоа не нè изненадува бидејќи вежбите за лице може да ја затегнат кожата исто како што вежбите за телото можат да затегнат одредени делови од телото и мускулите. Покрај зацврстување на кожата, движењата и масажата што ја правите на лицето ја стимулираат циркулацијата, што носи хранливи материи во клетките на кожата и го стимулира производството на колаген, кој сè повеќе се намалува со возраста. Бидејќи сакаме да ги одложиме знаците на стареење колку што можеме, колагенот, меѓу другото, е од суштинско значење за одржување на нашата кожа младешка, а студијата од 2018 година покажа дека јогата на лицето исто така може да помогне во тоа. Иако стои цела наука зад јогата на лицето и разни вежби за насочени области на лицето, денес ќе се фокусираме на ветувачката (со редовна практика), истакнати образи и усни. Погледнете го видеото за да видите како да ја направите вежбата откако ќе ја завршите рутината за нега на кожа.

Прочитајте и: Совет за долготрајност на омилениот сјај… на усните!

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време