5 дневни навики кои ја влошуваат анксиозноста

Фото: Getty Images

Постојаната грижа и напнатост можат многу добро да ја нарушат вашата дневна рутина, а некои навики само ги влошуваат овие симптоми.

Ако не обрнеме внимание, анксиозноста може да го зафати нашиот ум и негативно да влијае на нашите емоции и однесување.

Но, добрата вест е дека можеме да ја преземеме контролата. Без разлика дали страдате од анксиозно растројство или имате повремени епизоди на анксиозност, постојат начини на кои можете да ги намалите симптомите. Но, пред тоа, треба да избегнуваме навики кои влијаат на зголемување на напнатоста.

Навики кои ја влошуваат анксиозноста

Анализирање на секоја ситница

Тоа е когнитивна шема на постојано размислување за ситуацијата, без преземање одредени активности. Прекумерната анализа е најчестиот симптом на анксиозност. Наместо да го анализирате секој чекор, запрашајте се дали можете да направите нешто во врска со проблемот. Ако не можете, важно е да научите како да толерирате несигурност. Ова ќе ви помогне да не губите време на работи што не можете да ги контролирате.

Постојано проверување на телефонот

Скоро сите се борат со балансирање на приватниот и деловниот живот. Денес, ова е особено тешко затоа што имаме паметни телефони кои се со нас 24 часа на ден. Затоа, испланирајте го вашиот ден со пауза од телефонот. Поставете граници. Кога не е работно време, не проверувајте постојано е-пошта и пораки.

Социјални мрежи

Проверката на социјалните медиуми стана навика за нас. Покрај губењето на самодовербата со следење на често нереална содржина, социјалните мрежи нè прават помалку продуктивни, што дополнително влијае на зголемувањето на вознемирените мисли.

Го прескокнувате тренингот

Добивањето доволно квалитетен сон, здравата исхрана и редовната физичка активност се добри и за физичкото и за менталното здравје. Истражувањата покажаа дека вежбањето влијае на лачењето на хормоните на среќата кои го ослободуваат стресот и вознемиреноста. Затоа, не прескокнувајте тренинзи и поминувајте повеќе време во движење (одење, пливање, возење велосипед).

Многу време поминувате сами

Изолацијата може да ги влоши симптомите на анксиозност. Повторно поврзете се со семејството и пријателите и поминете го слободното време со вашите најблиски. Можете исто така да волонтирате. Осаменоста може да доведе и до многу посериозни болести, како што е депресија.

Прочитајте и: Дознајте кој ден од неделата е најповолен за свадба, а кој за оставање на цигарите

 

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време