Грешки во шминкањето што прават да изгледате постаро: Поправете ги!

Шминката не треба само да нè разубавува

Ви ги откриваме најчестите грешки во шминкањето што прават да изгледаме постари.

Жените одамна престанаа да бараат еликсир на младоста и не можеме да имаме сјајна и младешка кожа без малку помош. Но, без оглед колку користат ретинол, со погрешна техника за шминкање, целата нега на кожата може да биде залудна. Особено кога станува збор за шминка на очите.

Подолу откриваме што можеби грешите за време на рутина за шминкање.

Грешки во шминкањето што прават да изгледаме постари

Премногу темно моливче за очи

Црниот молив за очи може да делува агресивно, а покрај тоа, привлекува внимание и на брчките околу очите. Затоа, изберете меки кафени тонови. Можете исто така да играте со нијанси, како што се зелена, виолетова, сина или црвена.

Ги прескокнувате веѓите

Премногу тенки веѓи се минато, а природните, густи веѓи пристигнаа на сцената. И ние го поздравуваме тоа! Исполнете ги веѓите со сенка што одговара на тонот на лицето и бојата на косата. Совет е да користите сенки за очи и да избегнувате темни моливи за веѓи.

Заборавете го долниот капак

Покрај тоа што ставањето моливче за очи на долниот капак го намалува окото, тоа го прави тажен целиот израз на лицето. Покрај тоа, тоа нè прави да изгледаме постаро.

Погрешна пудра

Грешките во шминката што прават да изгледаме постари вклучуваат избор на погрешна основа. Ако имате темни кругови, користете пудра со розов пигмент. За оние кои имаат бледа кожа, има пудри со портокалов пигмент.

Премногу тешка шминка

Темните сенки за очи и дебелиот слој на моливче за очи прават да изгледаме постари. Изберете помеки нијанси на сенка за очи. И не ставајте повеќе од два слоја маскара!

Ја прескокнувате основата

Прескокнувањето на основата е исто така една од грешките во шминкањето што прават да изгледаме постари. Основата постои со причина – да ја хидрира кожата пред да нанесете пудра. Затоа, не заборавајте за овој дел од рутината за шминкање.

Прочитајте и: Лосион или масло за тело: Која е разликата и кога кое да се користи?

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време