Живеел 99 години, не знаел што е болка во грбот: Доктор Николај Амосов го имал рецептот за здрав ‘рбетен столб!

Применете го ова додека не биде доцна

Верувал дека здравјето на нашиот ‘рбетен столб е во наши раце и открил системски пристап кој помага да ги одбегнеме сериозните проблеми во иднина

Изминативе неколку децении, бројот на пациенти со болка во ‘рбетниот столб се зголемувал за дури 54%. Оваа опасна бројка сама по себе покажува колку е важно да направите нешто за вашиот ‘рбетен столб пред да биде доцна.

Познатиот хирург, пронаоѓач и писател Николај Амосов верувал дека здравјето на нашиот ‘рбет е во наши раце и открил системски пристап кој помага да ги одбегнеме сериозните проблеми во иднина.

Доктор Амосов измислил серија едноставни вежби и ја докажал нивната ефективност со личен пример – го дочекал 99-тиот роденден, а притоа, никогаш не страдал од болки и болести на ‘рбетот, мускулите и зглобовите!

Ги правел вежбите секој ден, се’ додека не дошол до неверојатни 100 повторувања по вежба, кои ги завршувал за само половина час. Пулсот тогаш му достигнувал до 110-120 отчукувања во минута, што е слично како кај аеробниот тренинг.

Сепак, почетниците би требало да почнат со 4-5 вежби, со по 10-20 повторувања помеѓу, кои подоцна можете да ги зголемите.

1. Грбни вежби во воздух

Легнете на столица така што стомакот ќе ви биде на делот за седење. Свртете го лицето надолу. Ставете ги рацете зад главата, испружете ги нозете, така што ќе лежите практично во воздух. Истегнете го целото тело, но така што ќе остане паралелно со подот. Свиткајте се нагоре покренувајќи го долниот на грбот и подигнувајќи го торзото. Повторете ја вежбата 10 пати.

2. Јога истегнување

Легнете на грб, испружете ги рацете покрај телото. Префрлете ги нозете зад глава, така што ќе го допирате подот со стапалата. Направете 10 повторувања.

3. Допрете ја лопатката

Подигнете ја левата рака и ставете ја дланката на десната плешка. Истегнете се неколку секунди. Главата може да ја поместите малку нанапред за време на вежбата. Повторете ја по 10 пати на двете страни.

4. Протресете го телото

Застанете на сите четири. Опуштете го грбот. Почнете да го тресете телото, така што со брзи и остри движење ќе ги виткате рацете во лакти. Правете го ова 30-60 секунди.

5. Лулашка

Легнете на грб, свиткајте ги нозете во колена, повлечете ги на градите и опфатете ги со раце. Почнете да се лулате напред-назад минимум 10 пати.

6. Вежба за јакнење на грбните мускули

Легнете на стомак. Поставете ги рацете покрај телото. Подигнете ги главата и градите и држете ги така 3 секунди. Повторете ја вежбата 3 пати.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време