Обожавате ровко јајце на око? Применете го овој трик и направете го најсовршениот појадок!

Ќе се воодушевите!

Ако спаѓате во тие луѓе што обожаваат јајце на око со течна жолчка, применете го овој трик

Јајцето на око е основа на приготвувањето јајца и се смета за најлесно за подготовка. Но најлесно можеме да ги утнеме токму основните работи.

Некои луѓе сакаат ровка жолчка, а некои потврда, а често се случува да ги испржиме сосема спротивно од нашиот вкус.

Јајцето со течна жолчка е визуелно најинтересно и вистинско уживање е да се измацка остатокот со парче свеж леб.

Тајната на највкусното ровко јајце на око е токму во водата!

  • Загрејте лажица маслиново масло во тавче, внимателно скршете јајце, а потоа ставете малку вода во тавчето.
  • Поклопете го тавчето со капак и оставете го да се пржи минута-две. Пареата рамномерно ќе го испржи, а жолчката ќе тече. Освен тоа, маслото нема да прска и да го извалка шпоретот.
  • Подигнете го капакот по 90-тина секунди и проверете дали белката е готова.
  • Префрлете го јајцето на чинија и внимателно притиснете ја жолчката со прст. Ќе почувствувате дали е мека.
  • Ставете ја жолчката во добар сендвич или едноставно послужете ја со свеж леб.

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време