Полицистични јајници и опаѓање на косата – има ли решение?

Фото: Getty Images

Синдром на полицистични јајници (PCOS) е хормонална нерамнотежа и доаѓа со низа симптоми кои вклучуваат нередовна менструација, ненамерно зголемување на телесната тежина, акни, влакна на телото и лицето.

Вреди да се спомене уште еден симптом на овој синдром – неочекувано губење на косата. PCOS може да придонесе за губење на косата поради зголемено ниво на тестостерон од нормалното, а главната причина за ова е значително зголеменото ниво на андроген, што е вообичаено кај дури 82% од жените.

Жените на кои им е дијагностициран синдром на полицистични јајници, што е клучна причина за неплодност, исто така, произведуваат повеќе андрогени хормони, што доведува до губење на косата, зголемен раст на косата или појава на акни. Андрогените понекогаш се нарекуваат машки хормони, главните хормони одговорни за пубертетот, и тие се оние кои предизвикуваат раст на влакната под пазувите и на интимните области. Значи, ако имате PCOS, вашето тело ќе доживее уште повеќе производство на андрогени. Лекарите веруваат дека овој хормон во голема мера влијае на женскиот пол во текот на животот.

Што да направите со губење на косата?

Со губење на косата кај жените – фоликулот на косата останува „жив“, што значи дека постои можност за повторно стимулирање на растот на косата со одредени третмани. Д-р Смит вели дека плановите за третман на губење на косата поврзани со PCOS често се прилагодени на секој поединечен пациент. Значаен чекор ќе биде употребата на апчиња за контрацепција за да се намали нивото на тестостерон. Но, тоа ќе помогне многу повеќе само во контролирање на растот на косата над горната усна или на брадата.

Исто така, се препорачуваат методи како секојдневна масажа на косата и скалпот, како и можност за ласерска терапија. Покрај тоа, не заборавајте за природните лекови за стимулирање на растот на косата – витамини и додатоци како што се биотин, колаген и цинк, кои се поврзани со способноста да се стимулира растот на косата.

Запомнете – нема промена преку ноќ, трпението е клучно, така што може да потрае и до шест месеци без да ја видите разликата.

Кога да се оди на лекар за губење на косата?

Ако имате неочекувано губење на косата и немате дијагноза за полицистични јајници, многу е важно да бидете прегледани од општ лекар или дерматолог. Истото важи и за симптоми како што се нередовна менструација, акни, зголемување на телесната тежина – тогаш треба да отидете кај вашиот гинеколог за да утврдите што точно е причината и да поставите дијагноза.

Прочитајте и: Симптоми на недостаток на витамин Б12: Препознајте ги навреме

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X