7 нови симптоми на коронавирус: Откриени неочекувани знаци на инфекција!

Колку повеќе време поминува, толку повеќе учиме за поновите симптоми на коронавирусот.

Пандемијата на коронавирусот го парализира светот, а покрај најчестите симптоми – висока температура, честа сува кашлица и губење на чувството за мирис и вкус, постојано се појавуваат нови симптоми.

Сега, научниците укажаа на следниве чудни и необични симптоми на Ковид-19:

Осип

Овој симптом е нешто потежок за дијагностицирање. Американските дерматолози претпоставуваат дека осипот може да укаже и на коронавирус.

Затоа, ако почувствувате чешање на кожата, делумен осип, плускавци што личат на сипаници и кружни, точки на кожата, како и мали дамки, треба да се консултирате со лекар.

Еве колку долго можеме да бидеме близу до личност позитивна на коронавирус без да се заразиме

Често одење во тоалет

Општиот лекар д-р Дијана Гал тврди дека луѓето заразени со коронавирусот можат да забележат „суптилни промени во нивните гастроинтестинални навики“ пред да бидат дијагностицирани.

Таа ги предупредува пациентите да внимаваат на „помека столица и почести посети на тоалетот, бидејќи тоа може да биде знак на инфекција“.

Зуење и шушкање во телото

По серијата извештаи на корисниците на Твитер заразени со коронавирусот, кои тврдеа дека се чувствуваат како шумлива таблета што се раствора во вода, или како струја да поминува низ нивното тело, научниците заклучија дека тоа може да биде автоимун одговор поврзан со реакција на нервниот систем на пациенти на Ковид-19.

Болки во очите

Според извештајот на клиниката MaJo, Ковид-19 може да предизвика и проблеми со очите како што се зголемени, црвени крвни садови, отечени очни капаци, прекумерно солзење и зголемен исцедок. Иако сè уште не е наведен како еден од поретките симптоми на списокот на Светската здравствена организација, наводно, почесто се споменува во случаи на тешки инфекции, во кои исто така се споменува зголемена чувствителност на светлина како еден од симптомите.

Икање

Овој наводен симптом се должи на случајот со 62-годишен маж од Чикаго, кому му беше дијагностициран Ковид-19 по четири дена упорно икање.

Според извештајот објавен во Американскиот журнал за итна медицина, скенирањето на белите дробови покажало дека пациентот има намален капацитет на белите дробови. Но, дури и овој симптом сè уште не е наведен на официјалната листа на Светската здравствена организација (СЗО).

Губење на слух

Познат симптом е губење на чувството за мирис и вкус, но истражувачите од Медицинскиот факултет на Универзитетот Џон Хопкинс велат дека коронавирусот не влијае само на носот и грлото, туку и на увото и мастоидната коска на черепот.

Студијата анализирала три постари пациенти во седмата и деветтата деценија од животот и заклучила дека вирусот е присутен во средното уво и мастоидот.

Халуцинации

Овој симптом може да биде поврзан со делириум пријавен од некои пациенти со коронавирус. Имено, разни благи до тешки халуцинации неодамна беа поврзани со потешки случаи на болеста.

Преглед на студии објавени во списанието „Psychology Research and Behavior Management“ сугерираше дека симптомите на психоза можат да бидат поврзани со пандемијата на Ковид-19.

Прочитајте и: Колку често треба да ги проветрувате просториите овие денови?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време