Овие знаци може да укажуваат на нетолеранција на глутен

Обрнете внимание

Нетолеранцијата на глутен, позната и како целијачна болест, е автоимуна болест која погодува еден процент од населението.

Според јавното здравство, целијачна болест е болест на дигестивниот систем. Причината за болеста е постојана нетолеранција на протеинот глутен, кој се наоѓа во пченицата (пченичен проламин и глутенин), јачмен (хордеин), ‘рж (секалин) и, можеби, овес (авенин). Истражувањата покажаа дека заболените не се чувствителни на други житни култури, ориз и пченка, бидејќи не содржат токсични фракции на проламин.

Кога толеранцијата на глутен е ограничена, телото произведува антиглиадински антитела, кои ги напаѓаат молекулите на глутен. Ова ја оштетува слузницата на тенкото црево и ги уништува цревните ресички. Резултатот е малапсорпција, односно тешка и намалена апсорпција на хранливите материи.

Некои луѓе се чувствителни на глутен и обично страдаат само од болки во стомакот, додека оние кои имаат нетолеранција треба да го отстранат глутенот од исхраната.

Знаци на кои треба да внимавате

Со нетолеранција на глутен, треба да се внимава на некои предупредувачки знаци, но вашата болест мора да ја дијагностицира лекар. Исто така, треба да се има на ум дека некои луѓе немаат забележителни симптоми и страдаат од тивка целијачна болест.

  • Често имате главоболка
  • Страдате од надуеност или абдоминална болка
  • Имате херпес
  • Често имате дијареја
  • Постојано сте уморни.

Ако редовно ги забележувате овие симптоми, може да имате целијачна болест. Земете ги знаците како предупредување да го посетите вашиот лекар и да ги направите потребните тестови.

Прочитајте и: Овие здрави закуски ќе ви ги обезбедат сите потребни хранливи материи

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време