Зошто никогаш не смеете да го прескокнете пилингот во вашата рутина за нега на кожата?

Пилингот на кожата е тој чекор во вашата рутина каде што или сте редовни или го прескокнувате, но факт е дека тоа е еден од најважните чекори на патот кон здрава и младешка кожа.

Секако, сè додека се држите до нормалните рамки и не претерувате за да не добиете контраефект. Ако станува збор за механички пилинг, не посегнувајте по него почесто од еднаш неделно, а ако правите хемиски – најдобро е да се консултирате со дерматолог или козметичар. Покрај отстранувањето на мртвите клетки од кожата, постојат и низа придобивки од кои некои можете да ги видите веднаш откако ќе направите пилинг.

Го намалува појавувањето на хиперпигментација

Без разлика дали станува збор за лузни од акни или дамки, хиперпигментацијата никогаш не е добредојдена. Може да биде предизвикана од неносење заштитен фактор и соодветна заштита на лицето или од акни, а пигментот ќе го намалите со темелен пилинг. Иако нема целосно да го реши вашиот проблем, со употреба на витамин Ц, дамките може да исчезнат целосно.

Ги чисти порите 

Запушените пори можат да бидат причина за многу проблеми, од акни, преку митесери, па сè до бактерии кои можат да предизвикаат разни кожни болести. За среќа, редовниот пилинг може да помогне и затоа што ќе ги отстрани мртвите клетки на кожата кои можат да останат на лицето по редовно чистење, додека пилингот им помага на порите да дишат додека ги чисти од нечистотии или остатоци од сува кожа.

Ја намалува појавата на акни

Исто како што рековме, пилингот ги чисти порите, а бидејќи запушените пори предизвикуваат акни, логично е дека ова е една од придобивките. Кога ја ослободуваме кожата од мртвите клетки кои лежат на нејзината површина, таа е благодарна и тоа го покажува низ сјајот и чистотата.

Го намалува формирањето на линии и брчки

Иако пилингот не мора да ги отстрани знаците на стареење, тој овозможува процес на посвежа, младешка кожа. Откако ќе ги отстраните мртвите клетки од кожата ќе се појави сјај и подобар тон на кожата.

Го стимулира производството на колаген

Масажата на лицето со пилинг исто така го стимулира производството на колаген, што секако е добро да се користи внатрешно како додаток. Колку повеќе колаген произведува вашата кожа, толку побрзо ќе се регенерираат клетките, што значи дека го одложувате процесот на стареење и формирање на брчки.

Подобра апсорпција на производи за нега на кожата

Откако ќе го отстраните целиот вишок што го имате на лицето и што ја прави вашата кожа да изгледа сува, сива и безживотна, логично, ќе добиете простор каде што можете да работите и каде што секој производ ќе може да го покаже својот целосен потенцијал. Како и да е, користите квалитетни серуми и креми, доколку не се ослободите од мртвите клетки на кожата, таа нема да може да ја апсорбира и, следствено, без добар пилинг, дури и најдобрата шминка нема да изгледа добро.

Прочитајте и: Сите несвесно ги повторуваме: Навики кои предизвикуваат проблеми на кожата на лицето

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време