Дневен и ноќен крем – дали ни требаат и двете?

Дневен и ноќен крем: дали треба да ги користиме и едниот и другиот?

Ние навистина очекуваме многу од кремите за лице што ги користиме – да ја хидрираат нашата кожа, да ја осветлат, да ја матираат, да ја зајакнат, да ѝ дадат сјај… И списокот продолжува, но многу повеќе нудат отпор кон дневните и ноќните креми.

Мислењата се поделени. Има оние кои тврдат дека користењето ист крем дење и ноќе е совршено решение за заштеда и оние кои предупредуваат дека станува збор за сосема различни состојки кои имаат различни придобивки за нашата кожа.

Дневен и ноќен крем

Вистината е дека добар дневен крем содржи заштита од штетните УВ зраци и исто така ја штити кожата од штетни надворешни влијанија (издувни гасови, прашина, итн.). Покрај тоа, содржи антиоксиданси, ги зачувува липидите и исто така може да се користи како основа за шминка. Од друга страна, кремот што се нанесува на кожата на лицето навечер овозможува регенерација на кожата и ја „поправа“ штетата предизвикана при секојдневно изложување на штетни надворешни влијанија.

Бидејќи ноќниот крем, во повеќето случаи, има побогата текстура од дневниот крем, а во некои случаи има дури и ефект против стареење, ја враќа еластичноста и ја намалува појавата на брчки, неговата текстура е премногу тешка за тој ден. Кожата се обновува во текот на ноќта и има потреба од посилна, дополнителна нега, за разлика од онаа во текот на денот.

Всушност, целото тело функционира поинаку во текот на денот и ноќта, па затоа не е изненадувачки што кожата, како наш најголем орган, има различни функции дење и ноќе. Додека преку ден, имено, тој вложува повеќе енергија во заштита од стрес и други штетни фактори. Затоа, дневниот крем ја зголемува еластичноста на кожата, а ноќе кремот ја храни и ја обновува.

Заклучокот е дека сепак ни се потребни двата крема, доколку сакаме убава, еластична и здрава кожа на лицето.

Прочитајте и: Трик за шминкање со кој вашите очи ќе изгледаат поголеми

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време