Трик за шминкање со кој вашите очи ќе изгледаат поголеми

Трик што ви помага да имате повеќе отворени очи со неколку потези.

Сè уште се сеќаваме дека го матиравме лицето на секои 30 минути до пред неколку години, така што вишокот природен сјај не се појавува на нашето лице, додека некој не ни рече дека матирањето веќе не е во тренд и полека почнавме да го прифаќаме природниот, сјаен изглед на нашата кожа…

С è започна во ерата на контури, кога и хајлајтер го зазеде своето место на престолот, па напредуваше кон креми со холографски пигменти, сè додека не дојде до „стаклената кожа“ и корејските трендови на сјајна кожа. Не нè изненадува зошто хајлајтер стана толку популарен кога ги истакнува сите оние делови од лицето што сакаме да ги истакнеме, исто како и контурите што ги стеснуваат или прошируваат одредени карактеристики на лицето.

Покрај тоа, сјајната кожа веднаш се поврзува со здрава кожа, која е приоритет во светот на убавината, без разлика дали сте љубители на шминка или нега на кожа. Во моментов, шминкерите практикуваат техники кои ги нагласуваат и визуелно ги прошируваат очите користејќи минимални производи. Додека во 50-тите години белиот молив и сенката за очи беа најчесто користени производи за да ги направат очите свежи, со текот на времето акцентот под веѓите стана хит што остана до денес.

Ние го заменивме пресечениот набор со светли нијанси кои го постигнуваат истиот ефект на отворање на очите и можат совршено да се комбинираат со туш за очи, нагласени трепки и исцртани усни. Најважно е пигментот што го ставате на очните капаци да има ладен подтон и да го содржи тој ефект на зрнца што најдобро ќе се види на светлина.
Она што можете да направите е да ставите хајлајтер наместо сенки за очи на капакот додека го правите класичниот „smokey eye“ и на тој начин постигнете поотворени очи.

Прочитајте и: Како да се ослободите од мозолчињата преку ноќ?

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време