Како да се ослободите од мозолчињата преку ноќ?

Трикови се секогаш добредојдени! Ви откриваме како да се ослободите од мозолчињата преку ноќ.

Секој барем еднаш го доживеал следното сценарио. Ве чека важен деловен состанок или настан (како свадба) и се разбудивте со огромно мозолче на лицето. Ниту пудра, ниту коректор не помагаат. Не паничете, еве што можете да направите…

Како да се ослободите од мозолчиња преку ноќ

Во прилог на производи специјално формулирани за решавање на овој проблем, можете да пробате и домашни отстранувачи на мозолчиња.

  • Скршете еден аспирин и додадете малку вода за да направите паста. Нанесете го на мозолчето и оставете го преку ноќ.
  • Паста за заби има сличен ефект.
  • Топлите облоги го ублажуваат црвенилото и отокот предизвикани од мозолчиња.
  • И на крај, иако генерално не се препорачува, исто така можете да го притиснете мозолчето. Прво, дезинфицирајте го мозолчето и кожата околу него. Со чисти ракавици притиснете го мозолчето и кога ќе излезе целата содржина, повторно дезинфицирајте ја кожата.

Како да спречите појава на мозолчиња?

Следете ги овие упатства…

  • Редовно чистете го лицето со тоник и користете хидратантни креми.
  • Отстранете ја шминката веднаш штом ќе се вратите дома.
  • Наместо да се миете со вода, направете го тоа со млак чај од камилица. Камилицата го ублажува црвенилото.
  • Пијте многу вода и избегнувајте храна што влијае на појавата на мозолчиња (слатки, шеќер, сол, зачинета храна).
  • И на крај, ако имате проблем со акни, консултирајте се со специјалист. Дерматолог дефинитивно ќе го дизајнира најдобриот план за лекување за вас!

Прочитајте и: 10 трендови за шминка кои со задоволство ќе ги пробаме оваа есен

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време