Вечерва погледнете во небото и 3 пати повторете ја својата желба: Моќен период што ги исполнува вашите замисли!

Фото: Getty Images

Есенската рамноденица го означува почетокот на есента на северната хемисфера. Есента 2021 година ќе пристигне во среда, 22 септември во 21:22 часот.

Денот кога денот и ноќта траат 12 часа, не само што го означува почетокот на есента, туку и овој ден се смета за многу моќен период за ритуали и примена на бројни народни верувања и обичаи.

Ден за магија

Есенската рамноденица традиционално се славеше како втора, дива или зелена жетва, време на славење во чест на Мајката Земја и нејзините плодови. Вечерата на денот на жетвата е обичај што е постар од христијанството.

Во 21:22, погледнете во небото и повторете ја желбата трипати, бидејќи според народното верување, таа сигурно ќе се оствари.

Во време кога истата должина на ноќта и денот го најавува доаѓањето на зимата, овој празник беше симпатичен магичен гест кој требаше да обезбеди доволно храна за зимскиот период со изнесување и јадење на најдобрите плодови од жетвата.

Според традицијата, Богот на светлината ја загубил битката против својот темен близнак и алтер его, Богот на темнината.

Замислете желба

На есенската рамноденица, се палат сини свеќи кои симболизираат есенски дожд и зелени за Мајката Земја и дивата жетва, за да покажат спојување на нерамни аспекти на животот и урамнотежено размислување.

Од памтивек, луѓето веруваа дека сите желби се исполнети на овој ден. Според популарното верување, ако во точниот момент на есенската рамноденица, во овој случај во 21:22 часот, некој гледа во небото, замислува желба и ја повторува трипати, таа сигурно ќе се исполни.

Прочитајте и: Дали често зборувате во сон? Можеби сте под високо ниво на стрес

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време