Дали знаете кој е најпопуларниот нов модел за пластична хирургија?

Најпопуларниот нов модел за пластична хирургија за милениумците и генерацијата Z е многу загрижувачки.

Во 2021 година, не мора да бидеме волшебници на Фотошоп кога објавуваме фотографии на Инстаграм. Дали имате поголем нос? Акни на лицето? Немате доволно нагласени јаболчници? Постои барем една апликација која ги решава сите проблеми. И пластичните хирурзи ги видоа сите, во секоја можна комбинација.

Наместо да носат фотографии од познати личности, клиентите кај пластичните хирурзи носат изменети фотографии на Инстаграм инфлуенсери, како инспирација за козметички третмани.

– Пред тоа, за време на консултациите, пациентите доаѓаа и посакуваа нос на Блејк Лајвли. Но, сега, тие носат фотографии од луѓе од Инстаграм. И, тие девојчиња имаат различен нос на секоја од нив затоа што користеле апликации. Реалноста повеќе не постои, рече д-р Дара Рота, реконструктивен пластичен хирург од Њујорк.

Во изминатите неколку години, имаше голем број промени. Истражувањата покажаа дека 90% од жените користат филтри кога објавуваат фотографии на социјалните мрежи. Никогаш не било полесно да се ослободите од акните, зголемените пори или брчките отколку сега.

Најпопуларниот нов модел за пластична хирургија

Сепак, експертите предупредуваат дека апликациите и пластичната хирургија се дијаметрално спротивни. Она што „Facetune“ може да го направи по самата операција може да изгледа сосема поинаку.

Покрај тоа, пациентите имаат нереални очекувања, особено кога станува збор за ринопластика (операција на носот).

– Ако го намаливме носот со операцијата како што прави апликацијата, тоа не би било функционално и на крајот буквално би паднал, вели д-р Дара.

Желбата за промена е поголема од кога било, затоа што луѓето се споредуваат со поединци кои користеле филтри и Фотошоп. Она што загрижува е што ова стана новото нормално.

Експертите велат дека е сосема нормално да сакате да бидете прифатени и наградени со лајкови. Но, тоа ги слави стандардите за убавина кои немаат допир со реалноста.

– Секојпат кога ќе ни се допаднат тие изменети фотографии или ќе дадеме комплимент, ние го подигнуваме нивото на хормоните на среќа и љубов (допамин и окситоцин) на лицето кое ги објавило. Ова создава чувство на награда во нивниот мозок. За жал, со објавување на вакви фотографии, ги покануваме луѓето да ги обожаваат изменетите физички претстави на нас самите. Во идеален свет, ние би ја славеле љубовта, прифаќањето и природната убавина, а не изменетите верзии, заклучи лекарот.

Затоа нереалните очекувања создадени од социјалните мрежи вршат притисок и врз медицинските работници. Сè додека луѓето ги користат, филтрите и апликациите за уредување фотографии не одат никаде. Но, најлесното решение е да посочите кога сте го направиле тоа на фотографиите.

Прочитајте и: Еве зошто жените стареат побрзо од мажите!

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време