4 главни причини зошто наутро се будиме со отечени очни капаци

Ако едно убаво утро одеднаш сфатите дека сè почесто се будите со отечени очни капаци, можеби проблемот е во вашата дневна нега, исхрана или дневна рутина.

Зборуваме за главните причини зошто може да се појави оток.

Неправилна нега

Преголемата нега на кожата околу очите и употребата на многу производи понекогаш може да доведат до непријатен несакан ефект – едем. И така, обидувајќи се да се ослободите од темните кругови и брчките, го постигнувате спротивниот ефект – „торби“. Ова значи дека производот за нега ја преоптоварува чувствителната и нежна кожа: нејзиниот вишок, кој кожата не може да го апсорбира, предизвикува иритација и ја задржува влагата, што доведува до оток. Прегледајте ја вашата рутина за убавина, спроведете експеримент: откажете се од навлажнувачот некое време или заменете го со полесна алтернатива, а потоа споредете го резултатот. Важна точка е техниката на примена на крем за очи. Не користете го производот премногу блиску до линијата на трепките, бидејќи тоа може да предизвика иритација.

Недостаток или вишок на сон

Здравиот сон е клучот за зрачен изглед. Затоа, сите експерти велат дека во никој случај не треба да го жртвувате спиењето. Сепак, не треба да го злоупотребувате сонот – во спротивно нема да ви се допаѓа одразот во огледалото наутро.

Исхрана

Доцна вечера со алкохол, пушена и солена храна… Последиците од ваквото јадење сигурно ќе го расипат расположението наутро: не само со поголема бројка на вагата, туку и со отекување на лицето. За да се спречи ова, последниот оброк треба да биде не подоцна од 3,5 часа пред спиење. Исто така е важно да се почитува режимот на хидратација: дехидрираноста и прекумерната употреба на вода доведуваат до непотребно акумулирање на течности.

Алергија на козметика

Ако забележите појава на оток откако сте купиле нов козметички производ, тогаш најверојатно е знак на алергија на една од компонентите на производот. За да избегнете вакви проблеми, изберете висококвалитетна козметика без мириси и вештачки бои.

Брзо опоравување

Сега сте запознаени со превентивните мерки, но ако одеднаш нешто тргне наопаку, ладна лажичка ќе биде спасот за вас. Ставете го приборот за јадење во фрижидер еден час, а потоа нежно масирајте ја областа околу очите и очните капаци, движејќи се во правец од носот до веѓите. Од интеракцијата со студената температура, отокот ќе помине, а изгледот ќе стане свеж и зрачен.

Прочитајте и: Рамномерен тен со помош на коректор: Експертите ги откриваат своите тајни

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време