Рамномерен тен со помош на коректор: Експертите ги откриваат своите тајни

Полесна шминка за летните денови

Коректор, тој прекрасен производ што покрива сè и сешто на нашето лице, понекогаш е доволен самостојно, особено во деновите кога сакаме супер лесна основа.

Уметниците за шминкање често користат трикови за покривање на кожата на лицето само со употреба на коректор, бидејќи пудрата понекогаш е излишна, а тоа е минималниот начин за оптоварување на кожата.

„Честопати користам само коректор, а количината зависи од состојбата на кожата и неправилностите. На тој начин кожата може да дише и на крајот користиме помалку производи, иако е совршено рамномерна“, коментира уметникот за шминка од Лос Анџелес, Роберт Сеснек.

Сепак, овој начин на покривање понекогаш бара повеќе нијанси на прикривач, бидејќи лицето не е совршено иста нијанса, и ако решиме да ги покриеме на места, ќе играме со тоновите.

„Во зависност од нивните лични стилови и колку време треба за нанесување, индивидуалните уметници за шминкање можат да се одлучат за различни типови формули за израмнување на лицето. Предлагам кремаста формула за пределот под очите и формула за поцелосно покривање околу носот, центарот на лицето или образите“, коментира уметникот за шминка.

Шминкерот Томи од Њујорк, од друга страна, додава дека е подобро да се користат коректори кои подобро покриваат со оваа техника, густите течности се идеални, наместо да се обидете да нанесете полесен коректор во слоеви.

Њујоршката уметница за шминка Делина Медин се согласува, истакнувајќи дека на лицето генерално не му треба толку покриеност, само на места.

„Многу пати не треба да се покрива дел од лицето, затоа предлагам во тие места, како би ја изедначиле бојата со деловите што се покриени со прикривачи, да мешате коректор во кремот и да нанесете“, рече Медин.

Експертите истакнуваат дека најпрактично е да се користат две нијанси на коректор за рамномерен тен. Првата нијанса е погодна за нос, црвенило и флеки, втората е за полесни области.

Прочитајте и: Направи сама: Маска за лице од ориз

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време