Направи сама: Маска за лице од ориз

Едноставно и ефективно!

Дали знаевте дека оризот се смета за една од најдобрите козметички средства? Тој е богат со витамини Б, кои го стимулираат растот на клетките, го забавуваат нивното стареење и ја подобруваат циркулацијата на крвта.

Подготовката на оваа маска за лице е многу едноставна.

Земете 2 лажици ориз и варете го на вообичаен начин. Зачувајте ја водата во која се готви оризот.

Исплакнете го готвениот ориз со вода и додадете лажица топло млеко. Измешајте и додадете лажица мед.

Примена: Нанесете ја маската во дебел слој на лицето. По 30 минути, извадете ја и измијте го лицето со водата во која сте го вареле оризот.

Придобивки: Оризот е во состојба да врзува бакар, го забавува формирањето на меланин и со тоа го спречува формирањето на пигментните дамки.

Прочитајте и: Рицинусово масло – моќен сојузник за убава и здрава кожа

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време