5 најдобри природни масла за коса: Користете ги на овој начин ако сакате да имате бујна и здрава коса!

Дознајте повеќе

Природните масла за коса благотворно влијаат врз здравјето и квалитетот на косата, го спречуваат нејзиното опаѓање и го забрзуваат нејзиниот раст

Доколку досега не сте користеле природни масла, бидејќи сте мислеле дека вашата коса ќе стане масна, ви предлагаме да заборавите на тоа и да прочитате кои се најдобрите природни масла за коса.

Маслиново масло

Маслиновото масло не е само важен дел од здравата исхрана, туку и многу ефикасен начин на нега и зајакнување на косата. Содржи природни антиоксиданси и омега-3 масни киселини кои ја зајакнуваат структурата на косата и ја штитат од оштетувања од слободни радикали и ултравиолетови зраци. Покрај тоа, маслиновото масло е исто така погодно за масажа на скалпот. Користете го маслото 1-2 пати неделно и по неколку употреби со сигурност ќе видите резултати.

Кокосово масло

Кокосовото масло не само што има волшебен тропски мирис, туку има и силно ревитализирачко дејство. Благодарение на високата количина на витамин Е, кокосовото масло ја негува косата однатре правејќи ја мазна и сјајна. Исто така, маслото е богато со лауринска и капринска киселина – природни антисептици и антиоксиданси. Тие го штитат скалпот и ја зајакнуваат неговата природна бариера.

Арганово масло

Аргановото масло со причина се нарекува течно злато. Тоа е едно од најскапите и најефикасните масла. Аргановото масло (познато и како мароканско масло) е богато со витамин Е, омега-3 масни киселини и антиоксиданси кои буквално можат да ја оживеат оштетената коса. Покрај тоа, за разлика од другите масла, аргановото масло е речиси немасно, што овозможува секојдневна употреба и не создава дополнителни тешкотии при измивањето.

Масло од авокадо

Маслото од авокадо, како и самото овошје, содржи протеини, здрави масти, есенцијални аминокиселини и витамини (А, Д, Е и Б6), поради што ги санира настанатите оштетувања на косата. Маслото од авокадо е прилично интензивно и густо, така што може донекаде да ја залепи косата, намалувајќи го волуменот.

Рицинусово масло

Идеално е за поттикнување раст на нова коса. Богато е со витамин Е, минерали и протеини. Маслото, исто така, содржи антиоксиданси кои го одржуваат нормалното ниво на кератин во косата, правејќи ја цврста и мазна. Покрај тоа, помага во контролата на процесот на губење на косата, а благодарение на своите антимикотички својства, одлично е против првут. Во продавниците одбирајте рицинусово масло ладно пресувано (слично на маслиново масло) и користете го како маска 2-3 пати неделно.

Неправилната употреба на кокосово масло може да ја направи косата кршлива
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време