Кои се придобивките од спиење на свилена постелнина за вашата коса и кожа?

Свилата отсекогаш била прашање на престиж, прашање на луксуз, па дури и статусен симбол, а масовното производство ја приближи до повеќето, иако сè уште не е достапно за секого.

Не е тајна дека квалитетна свилена постелнина го подобрува спиењето, а веројатно веќе сте слушнале дека свилена перница е многу подобра од памучна кога станува збор за вашата кожа и коса.

Но дали е тоа навистина точно?

Експертите велат дека е точно, помалку или повеќе. Иако памукот или ленот може да изгледаат меки, вртењето во сон или лесно движењето на косата на памучна или ленена перница може да предизвика оштетување на фоликулот на влакната, бидејќи ткаенината е многу потешка, но кога станува збор за пукање на краевите, дури и свилена перница нема да го спречи тоа.

За тој дел сепак, користете добар регенератор или маска за коса. Друга придобивка на свилата е тоа што ѝ овозможува на вашата коса природно да лизга на перницата и да не апсорбира маснотии од скалпот или лицето, така што косата и лицето остануваат хидрирани со своите природни масти.

Ако тоа не е доволна причина да ја замените постелнината во моментов, тоа може да биде кога ќе ви кажеме дека само лошата постелнина може да предизвика иритации на кожата, особено ако не ја менувате редовно или на друг начин имате проблеми со кожата.

Свилените ткаенини се познати како многу помеки и помалку агресивни за кожата склона кон егзема, но не очекувајте чудо или дека свилена навлака за перница ќе го реши вашиот проблем со акните. Само квалитетна нега на кожата ќе ја одржи здрава.

Но покрај тоа што помага за помала иритација на кожата, може да помогне и во спречување на појавата на нови брчки. Кога спиеме на колковите или стомакот, на кожата се појавуваат брчки, и ако тоа се случи на потешка ткаенина, шансите за брчки се поголеми, додека кај свилата – тие се поретки.

Како заклучок, постелнината од свила сигурно има свои придобивки, но важно е да останете реални и да знаете дека тоа само по себе нема да го поправи вашиот тен, ниту да ја храни кожата и скалпот.

Прочитајте и: 5 едноставни правила за целосен детокс на кожата

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време