5 едноставни правила за целосен детокс на кожата

Стресните периоди од кои никој од нас не е поштеден, честопати ја нарушуваат нашата редовна рутина на која кожата е навикната да ја исфрла од рамнотежа, па затоа е многу важно да се обидете да го достигнете вообичаениот ритам што е можно побрзо.

Исцрпената кожа од време на време има потреба од ресетирање, а еве неколку корисни совети како да го направите тоа:

Двојно чистење

Двојното чистење, наутро и навечер е подеднакво ефикасен начин вистински да се отстранат сите траги од шминка, нечистотии и токсини на површината на кожата, а да не спомнуваме десетици илјади мртви клетки на дневна основа. Не само што недоволно чистење може да придонесе за затнување, воспаление и појава на уморна кожа, туку и сè што не чистиме од порите, ќе ја намали ефикасноста на сè што ставаме на кожата. Изберете средства за чистење со церамиди и благи киселини кои ќе обезбедат лесен пилинг без да ја нарушите природната заштитна функција на кожата.

Ажурирајте ги рутините

Понекогаш во огромна желба да сториме сè што е можно човечки за нашата кожа – претеруваме. Меѓутоа, кога станува збор за активни состојки и киселини, треба да се внимава кожата да не се иритира непотребно. Кога станува збор за кожата (и други работи), важно е да имаме трпеливост и да следиме како реагира нашата кожа затоа што не постои универзално правило, па дури и најдобрите упатства мора да се испробаат во пракса и да се види дали ни одговараат или едноставно не. Во таа смисла, вреди да се одморите со подготовките и полека да испробате што работи. Нежниот чистач и навлажнувачки крем што нема да ја иритира кожата се почетната позиција. Потоа, антиоксиданти и витамин Ц кои ќе го стимулираат колагенот, а можеби и ретинолот, но во случај да сакате да пробате ретинол, не можеме доволно да нагласиме да го воведете многу бавно и постепено. Во спротивно, вашето лице ќе стане воспалено и ќе имате значително повеќе проблеми отколку што сте имале порано.

Внимавајте на стомакот

Бидете сигурни дека вашиот дигестивен тракт е здрав затоа што е во директен контакт со кожата (и сите други делови на телото), балансирајте ја вашата исхрана најдобро што знаете. Избегнувајте масна и слатка храна, изберете здрави масти, многу антиоксиданти, намалете го алкохолот на минимум или едноставно исфрлете го. Ако животот е незамислив без малку течна релаксација, изберете чаша црвено вино што се покажа како најздрав алкохолен пијалак.

Хидратација

Колку чаши вода пиевте денес? Сосема сериозно, не постои таков производ што ќе ви помогне да ја одржувате вашата кожа жива ако не пиете доволно вода, а за среќа, водата е претежно достапна. Значи, пијте вода.

Спијте

Спиењето е буквално дизајнирано како елементарен лек, служи за закрепнување на нашето тело и ништо не може да го замени. Пронајдете начин да се одморите во текот на ноќта, консултирајте билни препарати како релаксирачки чаеви доколку е потребно, медитирајте или консултирајте се со експерти (и бидете внимателни), но потребни се најмалку осум часа сон, ако е воопшто можно, за да функционирате. Спиењето ни помага да се регенерираме, ја стимулира циркулацијата на крвта и производството на колаген и еластин во кожата, и кога немаме доволно од тоа, тој е плодна почва за секакви проблеми со кожата (и пошироко).

Прочитајте и: Дали правилно ги комбинираме кремовите со различни состојки?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време