Дали правилно ги комбинираме кремовите со различни состојки?

Ретко кога жената се потпира на минимализмот во негувањето. Најголемиот дел од жените користат низа препарати, почнувајќи од пена за чистење лице преку тоници или мицеларна вода до кремови или серуми, со секако разни маски и гелови.

Иако грижата е сеопфатна, може да има комбинација на препарати и состојки кои заедно прават повеќе штета отколку добро.

Кои состојки НЕ смеат да се комбинираат?

Витамин Ц и ретинол

Ретинолот и ретиноидите се клучни состојки во борбата против акните или стимулирање на колаген за подобрување на неговите природни функции. Меѓутоа, ако се мешаат со витамин Ц, се појавуваат несакани ефекти кои се манифестираат во форма на иритации на кожата или лупење. Совет е да користите витамин Ц наутро, а ретинол навечер.

Гликолна и салицилна киселина

Иако се исклучително ефикасни, овие киселини не треба да се спаруваат. Гликолик се користи во креми кои содржат овошни киселини, додека салицилна е присутна во препаратите за одмастување на кожата. Слично на тоа, ако обајцата функционираат според принципот на сушење на епидермисот, нивната комбинација ќе доведе до прекумерно сушење на кожата и уништување на природните масла.

Витамин Ц со АХА или БХА киселини

Оваа комбинација е многу груба за кожата. Групата на АХА киселини вклучува лимонска, овошна, бадемова и млечна киселина, додека претставник на БХА киселините е салицилната киселина. Овие киселини во комбинација со витамин Ц се неупотребливи. Витаминот Ц е нестабилен во структурата и затоа ги неутрализира ефектите на АХА или БХА киселините.

За разлика од списокот „Не мешај“, ние издвоивме комбинации на состојки од препарати кои се особено корисни доколку се мешаат. Нивната соработка ја прави кожата мека и кадифена.

Ретинол и хијалуронска киселина

Исклучителни сојузници во креми против стареење. Ако ставите ноќен крем со ретинол, може да нанесете хијалуронска киселина во некоја форма пред него. Ретинолот се бори со видливите знаци на стареење, а хијалуронската киселина е таму за да го заштити лицето од прекумерно сушење или перутење.

Витамин Ц и ферулна киселина

Ферулната киселина е растителен антиоксиданс кој се бори против слободните радикали и ги подобрува својствата на другите антиоксиданти. Го стабилизира витаминот Ц, кој го нанесуваме на кожата во форма на серум. Овие две состојки заедно се двојно поефикасни отколку кога се применуваат одделно, а докажано е дека се особено моќни при фотозаштита на кожата на лицето и намалување на хиперпигментацијата.

Ретинол и глицерин

Ретинолот е исклучителен за кожата, не само поради полнење на брчки и линии, туку и поради целокупниот ефект врз кожата. Понекогаш може премногу да ја исуши кожата, а спасот во тие моменти е глицерин. Оваа состојка ја „задржува“ целата вода и ја прави кожата хидрирана и покрај интензивното дејство на ретинолот.

Прочитајте и: Витамини за убавина: Ако сакате убава кожа без брчки, сјајна коса и јаки нокти, еве што треба да користите!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време