5 навики кои водат кон поголема самодоверба и поисполнет живот

Љубовта што ја имаме и ја изразуваме кон себе и самодовербата на голем број луѓе паѓаат во втор план.

Иако грижата за другите луѓе и емпатијата се несомнено добри квалитети, луѓето во нашата област често забораваат на грижата за себе, што доведува до поздрав и поисполнет живот и подобра врска со себе. Но, како да се дојде до таа врска и тој вид на живот? Ќе најдеме совети како оние за токсичноста на споредбата и не слушањето на коментарите на другите во многу книги и написи. Но, она што скоро никој не го објаснува е патот што води до него. Луѓето на кои им недостасува самодоверба и самољубие не можат само да престанат да размислуваат за коментарите на другите луѓе и да престанат да се споредуваат ако тоа го правеле со години. Подолу ви донесуваме неколку навики кои ќе ве доведат до поголема самодоверба, посреќен живот и состојба во која нема да ги ставате туѓите мислења и животи пред вашите.

Не ги замолчувајте своите чувства и ставови

Колку пати сте се покајале што не кажавте нешто, што пропуштивте важна работа среде важен разговор? Колку пати ви е жал што не сте го изразиле јасно својот став и не се браневте? За да се приближите до себе и да знаете како да се одбраните, треба да ги искажете сопствените чувства и ставови. Кажете кога нешто ви пречи. Бидете гласни кога нешто не ви се допаѓа и отворено зборувајте за сè што ви е важно. Не срамете се од своите мисли, чувства и ставови и не сметајте дека туѓите зборови и мисли се поважни од вашите. Ако не навредите никого со своите ставови и постапки, секогаш имате право да ги кажете.

Не се срамете од грешките

Огромното мнозинство на луѓе гледаат на грешките како нешто срамно. Но, ако започнете да ја гледате грешката како можност за учење, ќе добиете сосема нова перспектива. Не се срамете од себе. Сите луѓе прават грешки, сите луѓе понекогаш не знаат, но секој може исто така да научи. Нека не ве казнуваат затоа што не сте направиле нешто како што сакате, замислувате или „треба“. Во моментот кога ќе направите грешка, бидете нежни кон себе и поддржувајте се како што ги поддржувате вашите најблиски.

Учете и правете ги работите што ги сакате

Патот што дефинитивно води кон поголема самодоверба е учењето. Без разлика дали станува збор за учење вештина, читање книга, занимавање со тема што отсекогаш ве интересирале или ново хоби што допрва треба да го совладате – не заборавајте да се најдете на патот и да се заљубите повеќе. Направете работи што ги сакате, без оглед што е чудно или несфатливо за другите. Ако сакате да се запишете на курс за сликање на 55 години или факултет на 38 години, никој не смее да ве спречува во тоа.

Прифатете ги вашите стравови

Бегството од стравовите е пат кој води до поголем и подлабок проблем. Прифатете ги вашите стравови, проучете ги и разберете ги. Не заборавајте дека стравот е природна и човечка работа. Но, не дозволувајте вашите стравови да ве контролираат.

Поставете цели

Започнете со една цел. Може да биде нова утринска рутина, тренирање три пати неделно, читање по една книга месечно или неделно, посветување на ново хоби и слично. Кога ќе ја исполните својата цел, ќе бидете горди на себе и ќе стекнете волја и желба за понатамошен напредок.

Прочитајте и: 3 навики што ја блокираат среќата: Кога ќе го промените ова, сè ќе ви оди од рака!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време