Кога салото на стомакот ѕирка од сите страни: Направете го ова и наслагите ќе исчезнат за миг!

Еве го решението

Можеби вежбате и се храните здраво, но салото од стомакот и понатаму е тука – еве за што се работи…

Ако имате голем стомак, а внимавате на храната и вежбате редовно, тогаш дебелината не е причина за големиот стомак. Еве за што се работи и како да го решите тоа…

1. Стомак како „појас“ околу струкот

Во овој случај, маснотиите се видливи околу целиот струк.

Овој проблем може да настане како последица на:

 • прекумерна консумација на слатки, рафинирани јаглехидрати
 • алкохол
 • седечки начин на живот.

За да се ослободите од вишокот околу стомакот, морате:

 • променете ја исхраната
 • јадете повеќе јајца, немасно месо, свеж зеленчук, масни риби, ореви
 • редовно занимавајте се со спорт или барем повеќе шетајте на свеж воздух
 • намалете ја количината на алкохол.
2. Стомак од стрес

Во овој случај масните наслаги се локализирани околу папокот, додека самиот стомак е прилично испапчен.

Причините се:

 • постојан стрес
 • нередовни оброци
 • прекумерна консумација на кафе, нездрава храна (брза храна, чипс, грицки)
 • проблеми со цревата.

За да ја поправите ситуацијата, правете го ова:

 • регулирајте го сонот
 • умерена физичка активност
 • во исхраната вклучете намирници богати со магнезиум (мешунки, ореви, богат зелен зеленчук).
3. Спуштен стомак

Во овој случај, стомакот видливо се истакнува дури и кај луѓето со вита фигура.

Главните причини за овој проблем се:

 • неодамнешно породување
 • прекумерна физичка активност
 • недостиг на разновидна исхрана
 • лошо држење – искривен ‘рбетен столб

Ситуацијата можете да се поправи:

 • збогатете ја исхраната со влакна, лесни протеини и зелен зеленчук
 • вежби за ‘рбет
 • пијте повеќе течности
4. Подуван стомак

Ако стомакот наутро ви е рамен, а навечер подуван, тогаш можеби станува збор за следниве причини:

 • проблеми со цревата
 • алергиска реакција на одредена храна.

Проблемот можете да го решите со помош на:

 • од исхраната исклучете леб, тестенини, пекарски производи од квасец, преработени млечни производи, алкохол
 • јадете домашно месо, риба, свеж зеленчук и доволно вода
 • имајте обилен појадок
 • вклучете пребиотици и пробиотици во исхраната.
5. „Труднички“ стомак

Ако една година или повеќе по породувањето стомакот не ви се променил, причините за тоа може да бидат:

 • седечки начин на живот
 • ослабени мускули на карлицата или прерано почнување со тренинзи (недостиг од одмор по породувањето)

За да ја подобрите ситуацијата, доволно е да:

 • јадете рибино масло
 • вклучите јаткасти плодови и маслинки во исхраната
 • тренирајте ги карличните мускули (правете кегелови вежби)
 • откажете се од клекнувањата
 • дремнувајте преку ден.

Со помош на овие насоки, лесно ќе можете да влезете во форма.

5 главни виновници за таложењето сало на стомакот: Еве зошто никако не ви успева да ослабите!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време