Фитнес тренери советуваат: Како да тренирате во која фаза од менструалниот циклус

Ако спаѓате во групата на оние активни жени кои редовно тренираат, тогаш треба да ги знаете овие неколку работи поврзани со тренингот за време на менструалниот циклус.

Секој дел од циклусот носи одредени хормонални промени, а нивото на естроген и прогестерон влијае на расположението и енергијата. Затоа, тренерите за фитнес советуваат како да тренирате во која фаза и ние ви донесуваме неколку корисни совети за одделни делови од циклусот.

Првите пет дена од менструацијата

Во овој период, нивото на естроген е ниско, можно е да се чувствувате уморни и без енергија. Лесно одење, истегнување, пилатес или јога се тренинзи кои најдобро ќе ви одговараат за време на менструацијата. Доколку се одлучите за јога, внимавајте да не правите превртени позиции во кои стапалата се над срцето. Гравитацијата неприродно влијае на матката и ја зголемува циркулацијата што може да предизвика поголемо крварење.

Фаза пред овулација (6.-12. ден)

Овие се најдобрите денови ако сакате да започнете со вежбање бидејќи нивото на енергија полека се враќа и вашата способност да градите мускули е зголемена. Во овој период, идеално е бокс, спринт и интервали со висок интензитет.

Овулација и постовулација (13.-20. ден)

Комбинацијата на естроген и тестостерон во телото за време на овулацијата ви дава поголема мотивација и енергија. Ова е периодот кога најдобро ќе ви одговара трчањето и групниот тренинг. Исто така, ако менструалниот циклус трае 28 дена, околу 17-тиот ден ќе забележите дека ви опаѓа енергијата и мотивацијата. Наш совет е потоа да вклучите пријател во спортски активности кој ќе ве инспирира да вежбате за повеќе.

Предменструална фаза (21.-28. ден)

Доаѓаме до сцената каде вежбаат обуки како TRX каде што користите само телесна тежина. Во овој период, хормонот прогестерон е доминантен, така ќе се чувствувате благотворно. Телото нема да биде расположено за експлозивни тренинзи, но јога, пливање или пилатес ќе му одговараат. Пред менструацијата, тие најверојатно нема да бидете расположени за спортски активности, но добро е да се знае како спортот позитивно влијае на ПМС, односно ако редовно вежбате по неколку месеци, болката и грчевите ќе бидат многу помали.

Прочитајте и: Само 60 минути пешачење согорува многу калории!

 

ФОТО: Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време