Само 60 минути пешачење согорува многу калории!

Ако некој ви каже дека одењето не е тренинг, кажете му поинаку! Пешачењето може да ви помогне да постигнете цели поврзани со фитнесот и слабеењето.

За повеќето, пешачењето им одговара повеќе од трчањето. Меѓу другото, бидејќи одењето може да трае подолго од трчањето, и спротивно на популарното верување, одењето е ефикасен начин за согорување на маснотиите.

Една студија ги проучувала ефектите од пешачење на дебели жени во период од 12 недели, а се покажало дека е особено ефикасно во намалувањето на маснотиите во организмот (абдоминална маст), што го зголемува ризикот од дијабетес и срцеви заболувања.

Затоа пешачењето се препорачува за сите кои страдаат од дебелина, но и за оние кои немаат претходно искуство со вежбање.

Тренерот Еш Вилкинг за сите желни активности состави предлог за рутина за пешачење што исто така ќе биде одлично за согорување на калории.

Тоа е рутина која трае 60 минути и се состои од три дела.

Загревање (12 минути)

Одете побрзо од вообичаеното темпо една минута, а потоа трчајте во место 30 секунди со подигање на колена што е можно повеќе или удирање со задникот со потпетиците. Повторете ги овие две вежби наизменично осум пати.

Одење со различно темпо (40 минути)

Одете со побрзо темпо три минути, а потоа полека две минути. Повторете осум пати.

„Ладење“ (8 минути)

Одете со стабилно бавно темпо 8 минути.

И тоа е тоа. Ова е активност на која не ѝ пречат ни ниските температури. Напротив. Облечете се добро, уживајте во прошетката и ви гарантираме дека ќе се чувствувате одлично еден час подоцна.

Прочитајте и: Ако седите повеќе од пет часа: Вежби за растегнување додека сте на работа

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време