Откријте на која возраст жените доживуваат најмногу оргазми

Истражување открива

Иако многу жени задоволството од секс и експериментирање ќе го поврзат со младоста, науката вели дека посилен и почест оргазам кај жените доаѓа подоцна.

Истражувањето спроведено на 2.600 испитаници открило дека жените над 36-годишна возраст имаат поголема веројатност да доживеат оргазам отколку жените под 36-годишна возраст. Жените биле прашани за нивното ниво на сексуално задоволство, за нивното чувство на сексуалност и привлечност и за квалитетот и зачестеноста на оргазмите. Испитаниците беа поделени во три групи. Првата вклучувала жени на возраст од 23 години и помалку, вторите жени на возраст помеѓу 23 и 36 години, а во третата група имало жени на возраст од 36 и повеќе години.

Иако многумина очекуваа дека најмладите жени ќе имаат најдобри резултати, докажано е токму спротивното. Најмладите жени доживуваат најмал број и најмалку интензивни оргазми, додека најстарата група имала најдобри резултати. Сексуалните терапевти велат дека сето тоа има врска со созревањето. Жените во доцните триесетти и четириесетти години се попознати со сопственото тело, желби и имаат поголема самодоверба и самољубие.

Иако хормоните се прилично диви во дваесеттите години, експертите велат дека тоа не е причината зошто сексот ќе биде подобар. Се разбира, постојат исклучоци кои докажуваат дека бројот на години не е нужно причина зошто вашиот сексуален живот ќе се подобри. Она што можете да го направите сами за да имате подобри, посилни и почести оргазми е да го прифатите сопственото тело и да истражувате сè што ве привлекува. Самољубието е добар афродизијак.

Прочитајте и: Ова се работите што мажите и жените најмалку ги сакаат во врска со сексот

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време