Ќе ви ја стопли душата: Крем-вариво од зеленчук

Пригответе вкусно предјадење!

Зеленчукот можете и да го матите со миксер или, пак, да го изгмечите како пире

Состојки:
  • 1 поголема главица црвен кромид
  • 3 моркови
  • 2 компира
  • 150 г млад грашок
  • 1, 5 л вода
  • 200 мл пасирани домати
  • 1 лажиче зачини
  • пипер
  • сол

Приготвување:

1. Црвениот кромид  се чисти и се сече на парчиња, морковите и компирите се лупат и се сечат на коцки.

2. На малку масло се пропржува црвениот кромид, а потоа се додаваат морковите, па сето тоа добро се промешува.

3. Се додаваат грашокот и компирите, па се продолжува со динстање, долевајќи по малку вода, додека омекне зеленчукот.

4. Потоа готовиот зеленчук со малку од течноста се ситни во електричен секач и се враќа во садот. Се сипуваат вода и пасираните домати, се додаваат зачини по желба, па сето тоа заедно кратко се вари.

Побарајте уште вакви вкусни рецепти во најновиот број на магазинот „Добра храна“.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време