Брз превртен колач од јаболка: Ќе уживате во секое залче!

Десерт што освојува

Подготовката е многу едноставна а резултатот фантастичен

Името превртени колачи се должи на начинот на подготовка: на дното на садот за печење се става овошје, на кое се става смесата за бисквитот.

Потребни состојки:

 • масло
 • ¾ шолји шеќер
 • ¼ шолја вода
 • 3 шолји јаболка исечкани на тенки резанки
 • ¼ шолја исечкани ореви

За бисквитот:

 • 200 грама брашно
 • 1,5 лажица прашок за печиво
 • ¼ лажичка сол
 • 2/3 шолји шеќер
 • 3 лажици путер
 • 2 жолчки
 • лажичка екстракт од ванила
 • ½ шолја млеко
 • 3 белки

Приготвување:
 • Загрејте ја рерната на 170 степени Целзиусови, па премачкајте со масло тркалезен калап за торта.
 • Измешајте три четвртини шолји шеќер со четвртина шолја вода и загрејте ги на умерена температура.
 • Мешајте додека не се стопи шеќерот.
 • Ставете ги во плех за печење.
 • Врз тоа, наредете ги резанките јаболка во круг.
 • Наросете со ореви и тргнете ја на страна.
loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време