За килимите секогаш да мирисаат како да се штотуку исчистени: Врвен трик што ќе го обожавате!

Не користете сапун за чистење, бидејќи привлекува нечистотија, и невозможно е целосно да го отстраните од тепихот.

Кога станува збор за чистотата, свежината и убавината на домот, чистите и миризливи килими се половина работа!

Денес, килимите ретко се мијат рачно, бидејќи луѓето немаат услови за тоа, па затоа најчесто ги носат кај професионалци. Се препорачува да го направите ова барем еднаш годишно, како и да ги вакуумирате теписите на секои 2-3 дена. Ако имате миленичиња, правосмукалка секој ден и чистете почесто.

Покрај тоа, еве уште неколку совети што треба да ги следите ако сакате вашите теписи секогаш да мирисаат свежо и чисто, како да се штотуку измиени!

– Посипете го тепихот со сода бикарбона, за да ја „истерате“ нечистотијата и да ги отстраните непријатните мириси. По половина час, исчистете темелно со правосмукалка.

– Ако тепихот е важен или има многу влага во вашата соба, користете оцет наместо сода. Испрскајте го тепихот со оцет и ќе ја разложи нечистотијата и ќе ги отстрани непријатните мириси.

-За чист тепих што мириса точно по ваш вкус, измешајте чаша боракс и 15 капки од вашето омилено етерично масло. Посипете го тепихот, оставете да стои, а потоа правосмукалка.

– Освежувач за облека, исто така, има добар ефект ако сакате миризлив тепих.

Совети плус:

– Не користете сапун за чистење тепих, бидејќи привлекува нечистотија и невозможно е целосно да го отстраните од тепихот.

– Кога ќе падне храна на тепих, отстранете ја веднаш и исчистете ја дамката колку што можете повеќе, за да не се распадне и за тепихот да не добие лош мирис.

Прочитајте и: Имаме рецепт за домашно средство за чистење коe прави чуда

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време