Најмоќниот чај на народната медицина: Кога ќе се подготви правилно, чајот од босилек помага при овие состојби! (РЕЦЕПТ)

Не го нарекуваат залудно „растение на аристократијата“

Еден од најмоќните и најсилните чаеви на народната медицина е чајот од босилек. Ова растение не е само лековито, туку и многу силно средство за заштита, штити од комарци, ги одбива инсектите, но помага и во лекувањето на каснувањата.

Според билкарот Момчило Антонијевиќ, босилекот е многу корисно растение и секој треба да го има во домаќинството, особено затоа што е лесен за одгледување, можете да го посеете во тенџере и да го чувате на тераса или во кујна преку целата година.

Наречен „растение на аристократијата“, помага при хроничен синузитис, а во комбинација со маточина, тој е многу моќен при стомачни проблеми, проблеми со нервен стомак, главоболки и мачнини.

Она што е многу важно при подготовка на чај од босилек е дека растението не се вари во вода, туку дека се истура врз зовриена вода, за да не се изгубат неговите скапоцени, лековити својства.

Семето на босилек е исто толку здраво како и чиа семето, кога се готви добива подеднакво структура слична на гел, така што може да се користи во подготовка на смути и здрави протеински пијалаци за конзистентност.

Покрај сето погоре, тој е одличен зачин и одлично оди со тестенини, месо, јадења со домати, па затоа е пожелно да се користи како зачин.

Во последно време, пурпурниот босилек стана популарен, што е многу декоративно, и ако го одгледувате, не ставајте го до зелениот, бидејќи многу брзо ќе ја изгуби својата боја, а исто така и ќе стане зелен.

Прочитајте и: 9 намирници што никој не смее да ги јаде: Исфрлете го ова од исхраната еднаш засекогаш!

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време