Осумчасовниот сон има животна важност

Не се согласувате?

Не сметате дека осумчасовниот сон има животна важност? Грешите! Според научните податоци, редовна ненаспаност и несоница неколкупати го зголемуваат ризикот од развој на инфаркт и уште повеќе од – мозочен удар. Ова е особено важно за постарите луѓе, кај кои организмот и онака е ослабен.

Освен тоа, важно е да го следите и нивото на глукоза. Со негативното влијание на крвните садови, високиот шеќер исто така може да го зголеми ризикот од мозочен удар.

Фото: Pixabay.com

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време