10 причини поради кои се чувствувате старо и се дебелеете

Што предизвикува стареење и како да го запреме

Д-р Френк Липман е експерт за функционална медицина, а негови пациенти, меѓу другите, се и Гвинет Палтроу и Меги Џиленхол. Овој прогресивен лекар од Њујорк верува дека повеќето знаци за стареење не се неминовни, иако сме убедени дека се. Повторувам: НЕ се неминовни!

Имаме погрешни убедувања за стареењето. Кога ќе наполните 30 или 40 години, почнуваат да ви се јавуваат болки, проблеми, отоци , проблеми со помнењето, вишок телесна маса, па голем број лекари ќе ви кажат дека тоа е нормално на ваша возраст”, пишува д-р Липман.

За среќа, постои едно големо „но“.

Тоа нема врска со стареењето, станува збор за опаѓање на телесните функции. А по тој повод апсолутно можеме да преземеме нешто“, тврди тој и продолжува: „Среќавам сè повеќе млади луѓе со интолеранција на јаглехидрати (кај кои инсулинот не функционира како што треба). Пред 15-тина години, тој проблем се јавуваше кај возрасни групи од 40-50 години, а сега го гледам кај пациенти во 20-ти или 30-ти години. Доаѓаат во мојата ординација со автоимуни заболувања и проблеми со системот за варење, а сето тоа е поврзано со микробионот.“

 

Со други зборови, за голем број од симптомите на стареење можат да се најдат причинители на кои можеме да влијаеме.

На пример, инфламација, т.е. хроничните воспалителни процеси, е значаен фактор што го забрзува стареењето, а неа ја предизвикуваат, меѓу другото, стресот и нетолерантноста на одредена храна, што повторно доведува до прашањето колку се грижиме за нашиот дигестивен систем.

Според д-р Липман, клучот за долговечност и за виталност е претежно растителна исхрана што се темели на принципот „не се сите калории исти“ (на пример, разликата меѓу 300 калории добиени од листен зеленчук и исто толку добиени од чоколаден кекс), надополнета со здрави маснотии, редовно вежбање, релаксација и доволно сон.

10 причини поради кои се чувствувате старо и се дебелеете

#1 Не се храните правилно и не внесувате доволно здрави маснотии.

#2 Јадете премногу јаглехидрати и скроб.

#3 Вашиот организам не добива доволно хранливи материи.

#4 Вашиот микробиом не е во рамнотежа.

#5 Хормоните ви се во нерамнотежа.

#6 Не се движите доволно.

#7 Постојано сте под стрес.

#8 Не спиете доволно.

#9 Земате премногу лекови.

#10 Ви недостига чувство на ентузијазам, цел и на заедништво.

Текст: Ј. Убипарип

Фото: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време