„Ова е грозно“: Знаете дека дрвените лажици собираат најмногу нечистотии? Исчистете ги со овој трик

Совет

Дрвените лажици се користат речиси секој ден, но ретко кој размислува за нивната чистота. Кога ќе завршиме со готвењето, едноставно ги бришеме или ги ставаме во машина за миење садови.

Меѓутоа, една жена открила дека тоа не е доволно за правилно чистење. Во нејзиното видео на TikTok, таа откри како длабоко се чистат дрвените лажици и покажа колку всушност има нечистотија на нив.

Нејзиното видео собра повеќе од 13 милиони прегледи, но ги шокираше и многумина.

@miss.clean.with.me I was not prepared for this🤢 Tiktok teaches me so much! #clean #cleaning #satisfying #asmr #cleantok #foryou #fyp ♬ Bubble pop electric – 𝒂𝒖𝒅𝒊𝒐𝒔 ꨄ

Таа покажа како ја ставила својата дрвена лажица во чаша со топла вода и ја оставила да отстои околу 30 минути. По тоа време, водата станала заматена и полна со честички нечистотија.

Многумина не можеа да поверуваат колку нечистотија има на една лажица.

„Се плашам да го направам ова. Кој знае што ќе откријам“, коментираше еден корисник, додека друг рече: „Дрвените работи содржат најмногу бактерии и мувла. Тие апсорбираат сè како сунѓер!”

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време