Како да се справите со алергијата на мувла?

Корисни совети

Пониските температури, почестото затворање на вратите и прозорите и сѐ уште високата влажност се погодни за формирање на мувла во вашиот дом.

Покрај пролетта, алергијата често се јавува на есен, бидејќи тогаш цветаат некои коренови растенија како амброзија, камилица и сончоглед. Тогаш се зголемува процентот на влага во воздухот, па затоа во есента има најмногу алергии на мувла.

Ако во вашиот дом има многу влага или агли каде што се собира мувла, користете антифунгален спреј или обојте ги со боја против мувла. Исто така, се препорачува да ги замените старите оштетени теписи и да ги поправите протекувањата на вода доколку ги имате.

Премногу растенија во станот можат да предизвикаат висока влажност, што влијае на страдалниците од алергија. Влажноста во воздухот, во станот, треба да биде до 50 проценти или помалку, за да се избегне акумулација на мувла. Делови од мртви растенија и компост се исто така хранлива подлога за мувла, а оние кои страдаат од алергија на мувла не треба да работат во градината.

Мувлата се размножува во темни, ладни и влажни простории како што се: подруми, плакари, тавани, многу влажна облека или крпи, стари душеци, перници и ќебиња. Но, нејзината плодна почва е исто така влажни теписи, тапети, рамки на прозорци, канти за отпадоци, завеси за бања, туш кабини, плочки за бања, домашни растенија, но и овлажнители.

Надвор од куќата, мувлата се шири на влажни лисја или дрвја. Редовно собирајте лисја низ куќата и чувајте дрва во изолирана просторија за да избегнете изложеност на мувла.

Иако убавиот дом е исто така уреден, подобро е да ги оставите чаршафите стуткани на креветот отколку да го покриете целиот кревет со ќебе или јорган затоа што научниците откриле дека проветрувањето на креветот ја намалува прашината и грините во спалната соба.

На првиот знак на алергија, третирајте ги симптомите со соодветни лекови, пумпа, спреј и капки за нос и капки за очи. Избегнувајте други предизвикувачи на алергии, како што се производи за чистење со мирис, освежувачи на воздухот, темјан, потпури, како и огревно дрво.

Прочитајте и: Сите болести почнуваат од ДУШЕВНИТЕ НЕУСПЕСИ: Што се тоа психосоматски заболувања и како да се справите со нив

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време