Како да го подобрите вашето здравје за само 60 секунди!

И покрај пребукираниот дневен распоред, за само една минута, можете да направите многу за вашето здравје!

Имате ли минута? Одлично! Имаме прекрасни вести за вас! Имено, и покрај фактот што повеќето од нас се толку преокупирани со обврски во текот на денот, можно е да се направи многу за нашето здравје за само 60 секунди. Еве за што станува збор.

Подобрете го вашето здравје за една минута: Трикови и совети 

  • Пијте чаша вода веднаш по будењето. Ова е одличен начин да го започнете денот, бидејќи водата ќе го разбуди вашето тело и ќе спречи дехидрираност во текот на денот.
  • Додадете семињана утринскиот оброк (смути, јогурт или каша). Богати се со протеини, а консумирањето протеини наутро го одржува нивото на шеќер во крвта во текот на денот, спречува напади на глад и промени во расположението.
  • Пред да консумирате јаглехидрати (леб, тестенини), посипете ги со малку маслиново масло или оцет. На овој начин, ќе го намалите гликемискиот индекс на оброкот и на тој начин ќе го балансирате нивото на шеќер во крвта.
  • Немате време да вежбате? Наутро, направете серија сквотови за една минута. Покрај зајакнувањето на мускулите, колената и коските, ќе бидете и поенергични.
  • Нанесете крем за сончање на лицето и заштитете ја кожата од штетно УВ зрачење.
  • Не заборавајте да ставите крема за сончање на помалку очигледните делови од телото – задниот дел на рацете, вратот и ушите. Ракот на кожата често се јавува на овие места.
  • Дишетедлабоко! Одвојте една минута наутро, седнете и заборавете на сите грижи. Дишете длабоко низ носот и издишете преку устата. Дишењето ни помага полесно да се смириме и да се бориме против стресот.
  • Додека седите на компјутер на работа, одвојте една минута за да го истегнетегрбот. Застанете исправено и турнете ги рамената назад и надолу. Држете пет секунди, а потоа турнете ги напред. Повторете 60 секунди.
  • Испитајте ги градите! Еднаш месечно, после туширање, застанете пред огледало и кренете ја раката. Почувствувајте ја областа околу градите и пазувите.

Прочитајте и: Олеснете ги менструалните болки без аналгетици

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време