Дали е безбедно да се зема мелатонин секоја вечер? Еве што велат експертите за спиење

Кои се несаканите ефекти?

Кога не можете да заспиете или се будите во текот на ноќта, што во моментов е проблем со кој се соочуваат многумина, тоа исто така може да биде многу фрустрирачко, особено ако ви се случува редовно.

Бидејќи на сите очајно ни треба одмор, многумина се свртуваат кон земање мелатонин во форма на додаток. Тоа е синтетичка верзија на природен мелатонин што вашето тело го произведува за да предизвика поспаност. Сепак, се поставува едно прашање – дали е добро да се зема мелатонин секој ден? Еве што експертите за спиење сакаат да знаете за мелатонинот и дали неговата редовна употреба е ризична.

Што е мелатонин?

Мелатонин, познат како „хормон на темнината“, го произведува вашето тело во епифизата, сместен веднаш над центарот на мозокот. Овој хормон помага во регулирање на циклусот на спиење-будење и на вашиот „внатрешен часовник“.

„Мелатонин се ослободува кога сонцето ќе зајде“, изјави докторката и професорка на Одделот за неврологија и педијатрија, Бет Мелоу. „Едноставно, тогаш го забележавме. Околу два часа откако мелатонинот започна да се ослободува, подготвени сме да заспиеме. Утрото, кога сонцето повторно ќе се појави (или сте изложени на силна светлина), нивото на мелатонин паѓа и ова испраќа сигнал до вашиот внатрешен часовник дека е време да се разбудите“.

Што е со додатоците на мелатонин?

„Мозокот обично произведува само многу мала количина мелатонин, околу 0,2 милиграми“, изјави д-р Брендон Питерс-Метјус, специјалист за лекови за спиење во Медицинскиот центар Вирџинија Мејсон во Сиетл. За некои луѓе, ова можеби не е доволно за да спијат колку што им треба. Додатоците на мелатонин, кои обично содржат поголеми дози од количината на природно тело, може да бидат корисни во лекувањето на нарушувањата на спиењето и несоницата.

„Додавањето мелатонин ни овозможува да чувствуваме поспаност и да се подготвуваме за спиење“, вели д-р Мелоу. „Покрај тоа, мелатонинот делува смирувачки на телото и може да ни помогне да го „исклучиме мозокот“.

Истражувањата исто така го поддржуваат ова – тоа покажува дека мелатонинот може да го намали времето што е потребно за личноста со нарушување на будност да стигне до сцената кога е подготвена за спиење. Друга студија, објавена во „Journal of Physiology-Paris“, открила дека мелатонинот може да помогне во обновувањето на циклусите на спиење и будност во телото. Други мали студии сугерираат дека додатоците на мелатонин можат да ја ублажат и анксиозноста и пореметувањата при патување низ различни временски зони.

ФОТО: Unsplash

„Не сите производители на мелатонин имаат исти состојки, затоа е важно да ја прочитате етикетата на производот и да бидете сигурни дека добивате чист мелатонин, а не мелатонин измешан со други супстанции“, предупредува д-р Малоу.

Дали е безбедно да се зема мелатонин секој ден и дали има несакани ефекти?

Д-р Брендон Питерс-Метјус и д-р Бет Мелоу се согласуваат дека генерално е безбедно да се зема мелатонин секоја вечер, но потребни се и понатамошни истражувања за да се утврди дали е исто така ефикасен за сите форми на несоница, особено ако зборуваме за долготрајна употреба.

„Мелатонинот го користат повеќето луѓе со години“, вели д-р Метјус, кој препорачува пониски дози (1 до 3 милиграми на ноќ) мелатонин за да се спречат несакани ефекти што обично вклучуваат повеќе соништа, кошмари или утринска поспаност. Ако ви пречат овие несакани ефекти, престанете да земате мелатонин и разговарајте со вашиот лекар за алтернативи.

Дали мелатонинот се смета за безбеден за секого?

Мелатонинот не е добар за секого. Не треба да земате мелатонин ако сте бремени или доите, имате автоимуно нарушување, напади на паника или депресија. Ако имате дијабетес или висок крвен притисок, разговарајте со вашиот лекар пред да го земете. И, ако земате лекови, проверете кај вашиот лекар дали мелатонинот може да го направи помалку ефикасен или да предизвика несакани ефекти.

Што ако не можам да земам мелатонин или не ми помага?

Ако мелатонинот не помогне, не го регулира спиењето, по една или две недели редовна употреба, д-р Малоу препорачува да се консултирате со лекар за да предложите други опции. „Исто така, обрнете внимание на другите навики. Ограничете го внесувањето кофеин попладне, како и алкохол и не гледајте на екранот најмалку 30 минути пред спиење“, вели лекарот.

Постојат многу начини да се создадат вистинските услови за добар сон без оглед дали земате мелатонин или не. Држете ги светлата затемнети пред спиење за да го опуштите вашето тело и ако гледате телевизија ноќе, проверете дали сте најмалку два метра подалеку од екранот, бидејќи сината светлина што ја емитува екранот може да ве спречи да заспиете.

Телото на секој заслужува време за одмор, затоа е клучно да ги направите потребните промени во вашите рутини и распоред, за да можете полесно да стигнете до „Земјата на соништата“.

Прочитајте и: Што предизвикува висок крвен притисок и како да се намали ризикот?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време