Бидете поддршка на вашиот партнер затоа што машката менопауза може да се појави без предупредување

Кои се промените?

Женската менопауза е почеста, иако кај мажите во 50-тите години се јавуваат хормонални промени што може да доведат до знаци на менопауза. Откријте кои се тие и како да си помогнете.

Честопати се дискутира и пишува за тоа како менопаузата влијае на психофизичката состојба и целокупното здравје на жените, до тој степен што имаме тенденција да ги поврземе сите промени во расположението на жената или здравствените проблеми што се појавуваат по 50-годишна возраст. Од друга страна, многу малку се зборува за истиот проблем – хормонални промени – кои влијаат на мажите на возраст од околу 50 години, и покрај тоа што минуваат низ малку различни симптоми.

Лекарите се поделени околу тоа дали станува збор за состојба слична на промените што се случуваат кај жените и за процентот на мажи кои доживуваат симптоми на менопауза, но нема сомнение дека се случуваат промените.

„Машка менопауза“ е професионално наречена андропауза, што значи период во кој паѓа нивото на тестостерон и други хормони кај мажите.

Тестостеронот е хормон што доведува до промени за време на пубертетот: Управува со физичко и ментално здравје, одржува мускулна маса, го стимулира сексуалниот нагон и други важни функции во машкото тело, така што промените во нивото на хормоните во 50-тите и кај мажите можат да предизвикаат големи промени.

Состојбата може да кулминира со недостаток на тестостерон, познат како хипогонадизам (намалена секреција на тестостерон).

Според бројни студии, оваа состојба може да предизвика различни симптоми и компликации кај мажите, вклучувајќи:

– ниско ниво на енергија
– депресија или тага
– чувство на намалена мотивација
– неможност да се фокусирате на нештата
– несоница
– развој на градите
– еректилна дисфункција
– неплодност
– намалено либидо
– намалена густина на коските и мускулна маса
– опаѓање на косата и
– чувство на горештина.

Ако забележите некој од овие симптоми или повеќе од нив, не заборавајте да го посетите вашиот лекар. Врз основа на тестови на крвта, нивото на тестостерон во организмот може да се утврди и дали е потребен третман. Во повеќето случаи, подобрувањето може да се постигне со промена на навиките или поздрав начин на живот. Ова првенствено значи квалитетна и урамнотежена диета, редовно вежбање, доволно спиење и помалку стрес. Во случај на депресија, вашиот лекар може да препише терапија.

Прочитајте и: Еве зошто „се здебелувате“ за време на менструацијата

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време