Еве зошто „се здебелувате“ за време на менструацијата

Правите сè како што треба – тренирате, јадете здраво, пиете течности, а вагата ве изненади и покажа повеќе килограми од пред седум дена, а облеката ви се затегнува… Паника!

Полека, размислете за тоа, ако сето ова се случи околу седум дена пред очекуваната менструација, можете да ги припишете дополнителните килограми, на пример, на задржување на водата во организмот. Овој процес започнува пет дена пред почетокот на менструацијата, но сè се враќа во нормала откако ќе започне, велат гинеколозите.

Еве зошто „се здебелувате“ за време на менструацијата:

Хормонални промени

Еден виновник е прогестерон, кој е неопходен во раните фази на бременоста. Имено, кога ќе добиете менструација и зачнувањето не се појави, нивото на прогестерон се намалува, а како несакан ефект, секоја клетка во вашето тело задржува дополнителна микроскопска капка вода. Резултатот е зголемување на телесната тежина.

Дали знаевте дека тогаш можете да се здебелите од половина килограм до пет?

Дигестивни проблеми

Доволно е еден збор – надуеност. Но, да ги направите работите покомплицирани, не е единствениот гастроинтестинален проблем што влијае на зголемување на телесната тежина. Флуктуации на хормони пред и за време на менструацијата, исто така, може да доведат до запек или дури и дијареја кај многу жени.

Овие промени на хормоните можат да влијаат на брзината и функцијата на дигестивниот тракт и, пак, можат да предизвикаат запек.

Желбата за одредена храна

Покрај надуеност и задржување на водата, вашите хормони можат да влијаат и на желбата за одредена храна што ги промовира првите два проблеми.

За да го избегнете сето ова, фокусирајте се на одржување на здрави навики за живеење неколку дена пред менструацијата.

Прочитајте и: Отсуството на менструација може да се случи од многу причини

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време